شرایط طلاق غیابی از طرف مرد

طلاق غیابی از طرف مرد

 

 

طلاق غیابی از طرف مرد یکی از انواع متداول طلاق در کشور ما است. طلاق ، حقی است که قانون برای مرد در نظر گرفته است ولی در مواردی به زن نیز حق طلاق داده است. طلاق غیابی از طرف مرد ، در پروسه دادگاه به وجود می آید. وقتی مرد تصمیم به طلاق همسر خود می گیرد ، نیاز به دلیل خاصی ندارد و می تواند این کار را بدون دلیل انجام دهد.

طلاق غیابی از طرف مرد و زن امکان پذیر است و این شکل از طلاق اختصاص به مرد ندارد. اما برای این که طلاق به درخواست زن انجام شود ، باید یکسری مسائل قانونی اثبات گردد.

 

 

برای مشاوره درباره شرایط طلاق غیابی از طرف مرد ، با وکلا و مشاورین سودا اندیشان ستاره در ارتباط باشید.

 

 

طلاق غیابی از طرف مرد


در این نوشتار سعی داریم تا شرایط طلاق غیابی از طرف مرد را توضیح دهیم و با آن آشنا شویم. اما باید بدانیم که این طلاق ، نوع جداگانه ای از طلاق ها نیست. در واقع ما دو نوع طلاق داریم ؛ طلاق رجعی و طلاق بائن.

طلاق رجعی و طلاق بائن را می توان به شکل غیابی انجام داد. پس طلاق غیابی از طرف مرد ، شکل سوم طلاق نیست. مرد ابتدا از دادگاه درخواست طلاق زن را می دهد و در صورتی که زن در مراحل دادرسی حضور پیدا نکند ، دادگاه حکم طلاق را صادر می نماید. البته طلاق غیابی در حالتی که زن درخواست طلاق داده باشد و مرد در دادگاه غایب باشد هم امکان پذیر است. در هر دو حالت ، دادگاه با توجه به مدارک شخص حاضر و ابلاغ به طرف غایب ، دادرسی را پیش می برد.

 

تلگرام

 

طلاق از طرف مرد


در قانون و فقه امامیه ، طلاق برای مرد قابل تصور دانسته شده است. زمانی که زن و مرد دیگر آن شور و شوق ابتدایی زندگی را ندارند و از همدیگر خسته شده اند ، تصمیم به جدایی می گیرند. البته طلاق فقط برای مرد ساده است و زن باید عسر و حرج را ثابت کند تا بتواند طلاق بگیرد. البته اگر زن وکالت در طلاق داشته باشد ، مانند مرد می تواند راحت طلاق بگیرد.

مرد برای اینکه زن خویش را طلاق بدهد ، باید حقوق مالی زن از قبیل نفقه ، مهریه ، اجرت المثل را بپردازد یا راجع به آنها تعیین تکلیف کند. حضانت فرزندان نیز باید در دادگاه مشخص شود که با چه کسی است و دیدارهای هفتگی با فرزندان هم باید تعیین گردد. در ماده 29 قانون حمایت خانواده گفته شده است که : دادگاه ضمن رای خود با توجه به شروط ضمن عقد و مندرجات سند ازدواج ، تکلیف جهیزیه ، مهریه و نفقه زوجه ، اطفال و حمل را معین می کند. همچنین اجرت المثل ایام زوجیت طرفین مطابق تبصره ماده ( 336 ) قانون مدنی تعیین و در مورد چگونگی حضانت و نگهداری اطفال و نحوه پرداخت هزینه های حضانت و نگهداری تصمیم مقتضی اتخاذ می کند.

 

 

 

 

بدانید و آگاه باشید: عده طلاق و مدت زمان آن

 

 

 

طلاق غیابی

 

 

شرایط طلاق غیابی از طرف مرد


طلاق غیابی نیز مانند طلاق به صورت عادی و حضوری باید با حکم دادگاه باشد. اگر طلاق به درخواست مرد باشد ، حکم عدم امکان سازش صادر می شود و اگر طلاق از طرف مرد باشد ، حکم به الزام طلاق صادر می شود. در تمامی انواع طلاق همین مراحل باید سپری شود. در مورد مسائل مالی و حضانت نیز تفاوتی در طلاق غیابی و حضوری وجود ندارد. اگر یکی از دو طرف در دادرسی حاضر نباشد ، طلاق به درخواست دیگری قابل مطالبه است و دادگاه به طرف غایب ابلاغ می کند. تنها تفاوت طلاق غیابی با طرق دیگر در مدت زمان انجام آن دارد. در طلاق غیابی چون یک طرف غایب است ، پس مدت زمان بیشتری طول می کشد.

 

اینستاگرام

 

 

 

هزینه طلاق غیابی از طرف مرد


برای طلاق غیابی هزینه ها همان هزینه های طرق دیگر طلاق است ، فقط اگر نیاز به آگهی کردن و یا ابلاغ به شیوه سنتی باشد ، هزینه های دادرسی و دادگستری احتمالا بیشتر خواهد بود. در حالت عادی هزینه طلاق خیلی زیاد نیست و طلاق غیابی نیز خیلی هزینه بالایی نخواهد داشت. نکته قابل توجه اینکه تمام جزئیات مالی طلاق غیابی مانند طلاق های دیگر است و مرد باید نفقه و مهریه و جهیزیه و اجرت المثل و ... را پرداخت کند. البته اگر غیبت از سوی زن باشد ممکن است نشوز محسوب شود و باعث از بین رفتن حق نفقه گردد.

 

 

مراحل طلاق غیابی 


در هر مرحله از رسیدگی به دعوا در دادگاه ، ابلاغیه ای برای حضور طرفین ارسال می گردد. ابلاغیه که همان دعوتنامه که در محاکم به این اسم شناخته میشود. هرگاه ابلاغیه به خوانده ی دعوا ابلاغ نشده باشد یا در محل سکونت وی به یکی از بستگانش تحویل داده شود و خوانده در نتیجه ی این ابلاغ در جلسه ی دادگاه حاضر نشود و لایحه نیز نفرستد، چنانچه رای به محکومیت وی صادر شود، رای صادره غیابی محسوب میشود.این  مراحل در مورد دادخواست یا درخواست طلاق از طرف هر یک زوجین نیز امکان پذیر است و تحت همین امر طلاق غیابی نامیده میشود. البته لازم به توضیح است که در مورد احکام غیابی، چه در زمینه ی طلاق و چه در دیگر زمینه ها به مدت بیست روز قابلیت واخواهی خواهد داشت.

 

 

 

پرسشپرسش های شما ؛ پاسخ های ما


پرسشآیا برای طلاق غیابی از طرف مرد اثبات مصادیق عسر و حرج لازم است؟

خیر.. همانطور که گفتیم طلاق حق مرد است و بدون هیچ دلیلی می تواند زوجه ی خویش را مطلقه سازد و اثبات مصادیق عسر و حرج که در ماده 1130 قانون مدنی وجود دارد زمانی است که زوجه درخواست طلاق میکند.

پرسشآیا در صورت وقوع طلاق غیابی شرط تنصیف اموال برای زوجه محفوظ است؟

بله.. شرط تنصیف اموال برای زوجه در هر صورت محفوظ است ولی در چند مورد این حق از زوجه زایل میگردد. یکی از آن موارد وکالت زن در طلاق میباشد که در این صورت با در خواست زوجه برای طلاق و صدور حکم ، شرط تنصیف اموال از بین می رود.

پرسشاگر طلاق با دعوت از زن صورت بگیرد و او حاضر نشود ، حق مهریه از بین می رود؟

حق مهریه جز در موارد استثنائی ، از بین نمی رود و عدم حضور زن در دادرسی باعث زائل شدن این حق نمی شود.

نوشته های اخیر

دسته بندی ها

مشاوره سریع تلفنی

چت مشاوره

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش