زمان انتخاب رشته کنکور سراسری

 

زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 یکی از موضوعات بسیار مهم برای شرکت کندگان کنکور سراسری مسئله انتخاب رشته است. اگر شرکت کندگان  کنکور هستید و در این آزمون سراسری شرکت کرده‌اید باید با انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 نیز شناخت پیدا کنید. زیرا انتخاب رشته مسئله  بسیار مهمی است و آینده تحصیلی شما به آن وابستگی دارد. از این رو به شما پیشنهاد  می‌کنیم در انتخاب رشته تمرکز  کنید و اگر با روند این کار آشنایی ندارید به شما  پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این محتوا با ما همراه باشید.

 

اطلاع از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری

به منظور اینکه  اینکه بتوانید از زمان اعلام نتایج  اولیه کنکور اگاه شوید باید به سایت سازمان سنجش وارد بشوید. از آنجایی که سازمان سنجش مجری برگزاری کنکور سراسری است تمام  اخبار مرتبط به این کنکور از طریق این سازمان دریافت خواهد میشود.

نتیج اول کنکور سراسری در نیمه اول مرداد ماه منتشر می‌شود و شرکت کننده می‌توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش از نتیجه اولیه آزمون خود اگاه  شوند. بعد از دریافت کارنامه شرکت کنندگان باید برای انتخاب رشته مراجع  کنند. زمان انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲ اوایل مرداد ماه است.

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری 1402

هر سال بعد از اعلام نتایج اولیه کنکور دفترچه انتخاب رشته منتشر می شود که در آن تمام اطلاعات مورد نیاز شرکت کننده همچون کد رشته محل ها ظرفیت هر رشته، روش  انتخاب رشته و… وجود دارد. شرکت کنندگان  گروه های آزمایشی مختلف باید در زمان مقرر شده به سایت سنجش مراجعه کرده و قبل از شروع انتخاب‌رشته، دفترچه را دانلود و آن را به طور کامل مطالعه کنند. 

دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری در سال 1402 منتشر نشده است. به محض انتشار دفترچه برای سهولت کار، لینک دانلود آن در این صفحه قرار می گیرد تا شما شرکت کنندگان  بتوانید به اسانی آن را دانلود و مطالعه نمایید.

 

 

انتخاب رشته کنکور سراسری | دوره های مختلف دانشگاه ها

شرکت کنندگان برای انتخاب دوره های مختلف باید از طریق سایت سازمان سنجش اقدام نمایند. در ادامه توضیحات تکمیلی به منظور  دوره های مختلف در انتخاب رشته کنکور 1402 ارائه میشود:

????دوره روزانه: دوره روزانه به دلیل رایگان بودن تحصیل، مورد توجه شرکت کنندگان است. این دوره در قبال تحصیل رایگان، دارای تعهد کار در داخل کشور به اندازه مدت زمان تحصیل می باشد. امکانات رفاهی ازجمله  خوابگاه، وام دانشجویی و… نیز برای دانشجویان  دانشگاه های سراسری مد نظر قرار میگیرد. اگر شرکت کننده ای  در زمان  انتخاب رشته کنکور سراسری کد رشته محلی از دوره روزانه را انتخاب کند و در آن پذیرفته شود اما از ثبت نام اجتناب کند، دچار محرومیت از انتخاب دوره روزانه در سال بعد خواهد شد.

????دوره شبانه یا نوبت دوم: این دوره مانند دوره روزانه است اما شرکت کنندگان  دوره نوبت دوم باید برای  هر ترم شهریه مصوب دانشگاه را پرداخت کنند.

????پردیس خودگردان: دوره پردیس خودگردان دوره شهریه پرداز دانشگاه های دولتی است. مدرک این دوره مانند  دوره روزانه است اما در میان دانشگاه های شهریه پرداز، بیشترین شهریه را از دانشجویان میگیرند.

????غیرانتفاعی: دوره غیرانتفاعی مخصوص  به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی است و دانشجویان باید به ازای هر ترم شهریه پرداخت.

????پیام نور : تحصیل در دوره پیام نور به صورت بدون شرکت در کلاس ها میباشد  و دانشجو ها  می توانند فقط در امتحانات پایان ترم شرکت کنند. این دوره از دانشگاه های سراسری نیز شهریه پرداخت میشود.

????دوره مجازی: این دوره نیز از دانشگاه های سراسری است که بیشتر برای دانشجوهایی مناسب است  که زمان  کافی برای حضور  در کلاس ها را ندارند. 

 

تذکر: انتخاب رشته کنکور سراسری در چهار رشته پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی دانشگاه آزاد نیز از طریق سایت سازمان سنجش انجام خواهد شد.

 

مسائل  مهم در انتخاب دوره های تحصیلی

✅ در روند  انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲ دوره های روزانه در دانشگاه ها با جایگاه علمی بالا را مد نظر قرار دهید.

✅ اگر مایل هستید کد رشته محل های مربوط به دوره های شهریه پرداز را انتخاب کنید، حتما از میزان شهریه ها اگاه  شوید.

✅ در زمان انتخاب دوره و دانشگاه ها حتما مسیر رفت آمد دانشگاه تا محل زندگی خود را در مد نظر قرار دهید.

✅ اگر در زمان ثبت نام کنکور کارت اعتباری دانشگاه های پیام نور و غیرانتفاعی را خریداری نکردید ، نگران نباشید امکان پرداخت هزینه خرید کارت در این دو دوره در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 امکان پذیر میباشد.

✅ دارندگان کد دسترسی به انتخاب رشته دانشگاه آزاد، می توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش، پذیرش و امور فارغ التحصیلی دانشگاه آزاد azmoon.iau.ac.ir، نسبت به انتخاب کد رشته محل های ارائه شده در دانشگاه آزاد به جز رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی مراجع نمایند.

 

 

تاثیر سهمیه ها در انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۲

سازمان سنجش آموزش کشور برای داوطلبان  در کنکور سراسری، مناسب با شرایط داوطلبان  سهمیه های مختلفی را در مدنظر قرار میدهد و در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری انجام  می شود. هدف از اعمال این سهمیه ها برقراری عدالت میان داوطلبان است . از مهم ترین سهمیه های اعمالی در کنکور سراسری 1402 با توجه به مندرجات دفترچه، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 .سهمیه مناطق

.همیه ایثارگران 25 درصد ظرفیت و ایثارگران 5 درصد ظرفیت

.سهمیه خانوداه شهدا

.سهیمه رزمندگان

.کارمندان

.سهمیه بهیار

 

تاثیر بومی گزینی انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۲

یکی از مهم ترین موارد که در انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 مهم است  توجه به بومی گزینی می باشد. طابق دفترچه راهنما، پذیرش در برخی از رشته‌ها به صورت بومی گزینی است. یعنی که در شهرهایی که طابق دسته بندی در یک ناحیه قرار خواهند گرفت . ظرفیت کد رشته محل ها میان دانش آموزان با سهمیه آزاد و بومی تقسیم می‌ شود. در این کد رشته محل ها، 60 درصد از ظرفیت ارائه  می شود به شرکت کنندگان  بومی و 40 درصد به شرکت کنندگان  غیر بومی متعلق می شود . این زیر می توانید دسته بندی نواحی بومی کشور را در جدول زیر تماشا کنید .

ناحیه یکالبرز، تهران، زنجان، سمنان، قزوین، قم و مرکزی
ناحیه دوآذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل
ناحیه سهاصفهان، چهار محال بختیاری و یزد
ناحیه چهارسیستان و بلوچستان و کرمان
ناحیه پنجبوشهر، فارس، کهکیلویه و بویر احمد، هرمزگان
ناحیه ششکردستان، کرمانشاه و همدان
ناحیه هفت ایلام، خوزستان و لرستان
ناحیه هشتخراسان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی
ناحیه نهگلستان، گیلان و مازندران

پذیرش بومی استانی 80 درصد از ظرفیت کد رشته محل های ارائه شده در یک استان به شرکت کنندگان  بومی و الباقی به شرکت کنندگان با سهمیه آزاد ارائه  میشود . مهم است  اشاره کنیم که این نسبت به پذیرش بومی قطبی، 60 به 40 می‌باشد. در این زیر جدول دسته بندی نواحی قطبی کشور در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 را به نمایش گزاشته ایم.

 

قطب یکالبرز، تهران، زنجان، سمنان، قزوين، قم، گلستان، گيلان، مازندران و مركزی
قطب دوخراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، سيستان و بلوچستان و كرمان
قطب سهآذربايجان شرقی، آذربايجان غربی، اردبـيل، كردستان، كرمانشاه و همدان
قطب چهاراصفهان، ايلام، چهارمحال و بختياری، خوزستان، لرستان و يزد
قطب پنجبوشهر، فارس، كهگيلويه و بويراحمد و هرمزگان

 

چینش اولویت ها در انتخاب رشته کنکور 1402

روش گزینش سازمان سنجش به این صورت است که هر انتخاب نسبت به انتخاب پایین تر خود از الویت بالاتری برخوردار است و تمامی کدرشته محل ها از بالا به پایین مورد برسی قرار میگیرند تا اگر رتبه شرکت کننده  مناسب باشد، در یکی از کدرشته محل ها پذیرفته می شود. بنابراین در صورتی که شرکت کنندگان  کد رشته محل های مورد نظر  خود را در گزینه‌های پایین‌تری قرار دهند، ضریب قبولی در این کدرشته محل را پایین میاورند .

به همین منظور  صحبت با  مشاوره در این زمان حساس برای شرکت کنندگان  نقش مهمی را دارد .بهتر است پیش از ثبت کدرشته محل های خود داخل سایت آنها را به دقت انتخاب و اولویت بندی کنید و چندبار مورد بررسی قرار دهید. توصیه مشاوران سودا اندیشان  کو شما عزیزان این است که جهت کاهش خطا از فرم پیش نویس انتخاب‌رشته کنکور سراسری استفاده کنید.

بنابراین روش  چینش الویت ها بسیار مهم بوده  و شرکت کنندگان در هر الویتی که انتخاب می کنند باید حتما میزان شانس قبولی خود را در آن کد رشته محل در برسی کنند . توصیه مشاوران تحصلیی و با تجربه در زمینه انتخاب رشته کنکور این است که مجموع انتخاب های خود را به سه دسته تقسیم کنید. 

????انتخاب های خوش بینانه: این انتخاب ها الویت های ایده آل هستند که با توجه به رتبه قبولی شرکت کننده شانس قبولی در آن ها کم است.

????انتخاب های نرمال: بیشتر  انتخاب ها باید نرمال باشند چراکه شانس قبولی در آن ها 50 درصد به بالا می باشد.

???? انتخاب های بدبینانه: این انتخاب ها برای بدترین حالت ممکن در نظر گرفته می شوند و داوطلب با توجه به رتبه خود در آن ها شانس قبولی بالایی دارد.

سپاس گذارم که تا پایان این مقاله ما را همراهی  کردید.

برای دریافت مشاوره حقوقی و تحصیلی توسط مشاوران و حقوقدان های سودا اندیشان ستاره کلیک کنید.

منبع:sodalaw.ir

مطالب اخیر

موضوعات

مشاوره سریع تلفنی

چت مشاوره

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید