بیمه درمان تکمیلی و انواع آن

 

موضوع بیمه درمان، تأمین و جبران هزینه‌های درمان، اعم از درمان سرپایی یا بستری است. علت هزینه ممکن است بروز بیماری یا حادثه باشد. یکی از پوشش‌های متداول بیمه درمان، بیمه تکمیلی درمان است که هزینه‌ای مازاد بر تعرفه‌های بیمه‌های اجتماعی (مانند خدمات درمانی یا تامین اجتماعی) را پوشش می‌دهد.

 

بیمه درمان تکمیلی

 

وظیفه و کارکرد بیمه، جبران خسارت در صورت وقوع حادثه و پذیرش ریسک بیمه گزار است. بیشترین ریسک و خسارتی که در زندگی میتواند آزاردهنده و بحرانی باشد خطراتی هستند که سلامتی انسان را تهدید میکنند. پس شاید بتوان مهمترین بیمه ها را بیمه هایی دانست که به سلامتی و بیماریها مرتبط هستند. بیمه درمان تکمیلی یکی از انواع بیمه اشخاص است که پوشش های زیادی برای انواع بیماریها دارد و میتواند در مواقع بسیاری که بیماری هایی به سراغمان می آید و در کل به خدمات پزشکی نیاز داریم از این بیمه استفاده کنیم. بنابراین بد نیست با انواع بیمه درمان، خدمات این بیمه، حق بیمه ای که باید بابت دریافت این خدمات بپردازیم و سایر نکات مهم بیمه درمان تکمیلی آشنا شویم.

 

بیمه های درمان پایه؛ الزام یا اختیار؟!

 

نکته مهمی که قبل از پرداختن به بحث بیمه درمان تکمیلی باید به آن توجه داشت این است که اغلب شرکتهای بیمه خدمات بیمه درمان تکمیلی را مازاد بر بیمه های پایه ارائه میدهند؛ یعنی بیمه گزار باید یکی از بیمه های پایه مثل بیمه تامین اجتماعی ، بیمه خدمات درمانی، بیمه نیروهای مسلح و... را داشته باشد و هنگام استفاده از خدمات پزشکی اول از آنها استفاده کند. بیمه درمان تکمیلی هزینه مازاد بر بیمه های پایه را مطابق بیمه نامه تقبل میکند. پس داشتن بیمه پایه برای داشتن بیمه درمان تکمیلی برای بعضی از شرکتهای بیمه الزامی است.

 

بدانید و آگاه باشید : بازنشستگی و شرایط بازنشستگی

 

انواع بیمه های درمان

 

بیمه درمان در شرکتهای مختلف بیمه میتواند انواع مختلفی داشته باشد و بیمه درمان تکمیلی تنها بیمه درمان موجود نیست. یکی از خدمات مهمی که اغلب افراد در بیمه درمان به دنبال آن هستند، بیمه تکمیلی دندانپزشکی انفرادی است. انواع بیمه درمانی که میتواند در شرکتهای بیمه وجود داشته باشد عبارت است از:

 

بیمه درمان تکمیلی گروهی

 

اغلب بیمه های درمان تکمیلی به صورت گروهی ارائه میشوند. بدینصورت که کارفرمای یک کارگاه میتواند اعضای سازمان خود را بیمه تکمیلی کند. شرط این کار این است که بیمه تامین اجتماعی آنها ازیک کارگاه رد شود و تعدادشان از یک حد مشخصی بیشتر باشد. به همین خاطر اغلب شنیده ایم که شرکتها و ادارات اقدام به ارائه بیمه درمان تکمیلی برای کارکنان خود میکنند. البته غالباً بدینصورت است که کارکنان سازمان اقوام درجه اول خود را هم میتوانند در این طرح بیمه کنند.

 

 

بیمه درمان تکمیلی خانواده

 

اخیراً علاوه بر خرید بیمه درمان تکمیلی بهصورت گروهی، امکان خرید انفرادی آن هم در بعضی از شرکتهای بیمه میسر شده است. بدینصورت که در بعضی از شرکتهای بیمه طرحی تحت عنوان بیمه درمان تکمیلی خانواده به وجود آمده است که در آن لازم نیست بیمه تامین اجتماعی افراد متقاضی از یک جا رد شده باشد و همچنین تعداد افراد متقاضی برای این بیمه مهم نیست. اما حق بیمه در این طرح کمی بالاتر از بیمه درمان تکمیلی گروهی بوده و پوشش های آن هم کم تر از حالت گروهی این بیمه است. در کل خرید گروهی این بیمه بهتر و به صرفه تر از خرید طرح خانواده است.

 

بیمه درمان تکمیلی انفرادی

 

اخیراً بعضی از شرکتهای بیمه اقدام به ارائه بیمه درمان تکمیلی انفرادی هم میکنند. تفاوت بیمه درمان تکمیلی انفرادی با بیمه درمان تکمیلی خانواده در این است که پوششهای بیمه درمان تکمیلی خانواده نسبت به بیمه درمان تکمیلی گروهی (شرکتی) کمتر است. اما در بیمه درمان تکمیلی انفرادی این اتفاق نمیافتد و پوشش های کاملی در اختیار بیمه گزار قرار میگیرد.

حتی در بعضی از شرکتهای بیمه داشتن بیمه پایه برای دریافت بیمه تکمیلی نیز لزومی ندارد. یعنی حتی اگر بیمه تامین اجتماعی ، خدمات درمانی و... نداشته باشید هم میتوانید بیمه تکمیلی خریداری کنید.

 

بیمه درمان مسافران خارج از کشور

 

این بیمه همان بیمه مسافرتی خارج از کشور است که بعضی جاها آن را در دسته بیمه های درمانی جای میدهند. درحالیکه این بیمه جزو بیمه اشخاص محسوب میشود و علاوه بر پوششهای درمان پوششهای دیگری هم دارد و فقط یک بیمه درمان نیست.

 

برای اطلاعات بیشتر ، با متخصصین سودا اندیشان ستاره در ارتباط باشید...

 

محدودیتهای سنی در بیمه درمان تکمیلی

 

بیمه های اشخاص غالباً دارای محدودیت سنی هستند. یعنی اگر سن متقاضی بیشتر از حد مشخصی باشد، بیمه گر او را بیمه نکرده یا با شرایط خاصی ریسک وی را به عهده میگیرد. در بیمه درمان تکمیلی نیز این موضوع برقرار است. شرکتهایی که بیمه درمان تکمیلی انفرادی ارائه میدهند ریسک افراد بالای 77 سال را قبول نمیکنند. برای حالت گروهی نیز نرخ بیمه درمان تکمیلی برای افراد تا سن 07 سال یکسان است. برای افراد 06 تا 77 سال 07% این نرخ افزایش می یابد. برای افراد بالای 77 سال نیز این نرخ تا 677% افزایش پیدا میکند. برای مثال اگر نرخ یک بیمه درمان تکمیلی برای افراد زیر 07 سال 07 هزار تومان باشد، برای افراد بین 06 تا 77 سال این نرخ به 07 هزار تومان و برای افراد بالای 77 سال به 07 هزار تومان افزایش پیدا میکند. نکته قابل توجه در اینجا این است که این افزایش نرخها برای گروههای بالای 6777 نفر هم وجود ندارد و برای همه افراد یکسان است.

 

حق بیمه درمان تکمیلی

 

عواملی که در بیمه درمان تکمیلی بر حق بیمه تاثیرگذارند عبارت است از:

سقف تعهدات طرح انتخابی

همانطور که گفته شد هر چه سقف تعهدات طرح انتخابی بالاتر باشد، حق بیمه بیشتری باید بابت بیمه درمان تکمیلی خود بپردازید.

سن بیمه گزار

سن بیمه گزار یا بیمه گزاران در تعیین حق بیمه درمان تکمیلی تأثیر میگذارد. معمولاً شرکتهای بیمه دسته بندی برای سن متقاضیان بیمه درمان تکمیلی ارائه میدهند و حق بیمه هر یک از این دسته بندی ها متفاوت است.

تعداد بیمه گزاران

در بیمه درمان تکمیلی گروهی معمولاً دسته بندی برای تعداد افراد متقاضی هم وجود دارد. معمولاً تعداد متقاضیان از یک حدی بیشتر باشد حق بیمه درمان تکمیلی کمتر خواهد شد.

 

مطالب اخیر

موضوعات

مشاوره سریع تلفنی

چت مشاوره

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید