ثبت ملک

 

 

در ماده 21 قانون ثبت مقرر شده است که : «پس از اتمام عملیات مقدماتی ثبت، ملک در دفتر املاک ثبت شده و سند مالکیت مطابق ثبت دفتر املاک داده می شود».

از این ماده دو نکته برداشت می شود: 1- زمان ثبت ملک در دفتر املاک 2- سند مالکیت و زمان صدور آن

 

زمان ثبت ملک در دفتر املاک

 

مستفاد از ظاهر ماده 21 قانون ثبت و تصریح ماده 103 آیین نامه قانون ثبت، زمان ثبت ملک پس از خاتمه عملیات مقدماتی ثبت است. عملیات مقدماتی به تشریفات قانونی ادارات ثبت در راستای ثبت ملک اطلاق می شود. کار دیگری که اداره ثبت قبل از ثبت ملک در دفتر املاک باید انجام دهد، وصول حق الثبت است. ماده 120 قانون ثبت دریافت آن را به اقساط مقرر کرده و آیین نامه آن ماده می گوید که در موقع ثبت تقاضای ثبت باید حداقل یک قسط از حق الثبت مورد تقاضا دریافت گردد. البته در مواد مذکور از طرز تقسیط و میزان آن سخنی گفته نشده که ظاهرا انجام آنها به اداره ثبت مربوط است.

اگر پس از ثبت و صدور سند مالکیت، مالک برای گرفتن سند مالکیت و پرداخت بقیه حق الثبت ( بقایای ثبتی ) مراجعه نکند و در مقام معامله برآید یا پس از خاتمه جریان مقدماتی ثبت و قبل از ثبت ملک در دفتر املاک بخواهد معامله نماید، اداره ثبت در پاسخ استعلام دفترخانه اسناد رسمی باید بقیه بدهی متقاضی را تعیین و به دفترخانه اعلام نماید تا پس از وصول بقیه حق الثبت و ارسال آن به اداره ثبت اقدام به معامله کند و در مواردی که سند مالکیت صادر شده و مالکین مراجعه نمی کنند و در مقام معامله هم نیستند برای جلوگیری از تراکم اسناد مالکیت در اداره ثبت باید اسناد مربوط به هر محل به نماینده ای که برای انجام تحدید و غیره به آن محل می رود، داده شود تا به مالکین تسلیم و بقیه حق الثبت آنها را اخذ و به اداره ثبت بپردازد. در صورت عدم تادیه بقایای ثبتی نیز، ملک در دفتر املاک ثبت می گردد و برای آن سند مالکیت صادر می گردد و تاخیر در این کار که در واقع تاخیر در ثبت است، مجوز قانونی ندارد. ملاک و مبنای دریافت حق الثبت، قیمت منطقه بندی ملک، مذکور در ماده 64 قانون مالیاتهای مستقیم مصوب 1371 است.

 

 


بیشتر بدانید: افراز و تفکیک


 

 

ماده 18 اصلاحی آیین نامه قانون ثبت مصوب 1380 مقرر می دارد: هر گاه در موقع ثبت ملک در دفتر املاک ارزش منطقه بندی تغییر کرده باشد بهای ملک طبق قیمت منطقه بندی جدید تعیین می گردد و در نقاطی که قیمت منطقه بندی تعیین نشده ملک باید ارزیابی شود. اعتبار این ارزیابی یکسال از تاریخ تنظیم است هر چند که بهای ملک طبق ارزیابی در دفتر املاک و سند مالکیت نوشته شده باشد.

 

موقوفات عام، بقاع متبرکه، اماکن مذهبی اسلامی، مدارس علوم دینی و موسسات و بنیادهای خیریه از پرداخت مخارج و هزینه های ثبتی و اجرایی و دادرسی معاف هستند.

 

 

برای اطلاعات بیشتر، با سودا اندیشان ستاره در ارتباط باشید...

 

سند مالکیت و زمان صدور آن

 

سندی که اداره ثبت مطابق ثبت دفتر املاک تهیه و به مالک یا قائم مقام او تسلیم می نماید، سند مالکیت نامیده می شود. سند مالکیت در ابتدا به صورت یک ورقه بود ولی چون نگهداری آن مشکل بود و در اثر عواملی خطوط آن کم رنگ و ناخوانا می شد و برای ثبت نقل و انتقال هم جای کافی نداشت تبدیل به دفترچه شد که با جلد معتبر و صفحات متعدد و کاغذ مخصوص بوده و نخ کشی شده پلمپ می باشد و در سه نوع 12 ، 16 و 32 برگی است. البته اداره ثبت در حال حاضر به رویه قبلی برگشته و برای انتقالات جدید ملک که مالک آن به موجب موارد پیش بینی شده قانونی تقاضای صدور سند جدید مالکیت مینماید، سند مالکیت «تک برگی» صادر می نماید اما در قالب جدید که تمام محتویات آن چاپی می باشد با مهر و امضای مدیر ثبت مربوطه و پس از آن برای ثبت هر نثل و انتقال جدید مجددا سند مالکیت تک برگی به نام منتقل الیه جدید صادر خواهد گردید.

 

 

همان طور که در ماده 21 قانون ثبت، به آن اشاره شد؛ هم زمان با ثبت ملک در دفتر املاک باید سند مالکیت آن هم صادر شود. بنابراین زمان صدور سند مالکیت همان زمان ثبت ملک در دفتر املاک و پس از اتمام عملیات مقدماتی ثبت است که به آن سند مالکیت در اصطلاح ثبتی، سند مالکیت ماده 21 قانون ثبت یا جاری یا بدوی گفته می شود.

مطالب اخیر

موضوعات

مشاوره سریع تلفنی

چت مشاوره

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید