طلاق خلع و مبارات چیست

 

طلاق خلع و مبارات و ویژگی های آنها

 

 

 

طلاق خلع و مبارات و ویژگی های آنها


ماده 1146 قانون مدنی بیان می دارد:

« طلاق خلع آن است که زن به واسطهٔ کراهتی که از شوهر دارد، در مقابل مالی که به شوهر می‌دهد، طلاق بگیرد، اعم از اینکه مال مزبور عین مهر یا معادل آن یا بیشتر یا کمتر از مهر باشد.

در دوران عقد نکاح، ممکن است که زن به دلایل متعدی از جمله: اعتیاد و سوء رفتار و توان مالی ضعیف ؛ از زوج خویش بیزار گردد و در صدد پایان رابطه زناشویی و عقد نکاح برآید.

از آنجا که در قانون و شرع مقدس، طلاق حق مرد است و زن نمیتواند طلاق بگیرد؛ قانونگذار در مواردی اعطای وکالت در طلاق را برای زن پیش بینی نموده است. یکی از موارد همین ماده 1146 قانون مدنی می باشد که زن به هر دلیلی با گذشت از امور مالی و یا حتی با دادن مالی اضافی، وکالت در طلاق را می گیرد. مسئله ای که در عرف با اصطلاح « مهرم حلال و جانم آزاد » به همین قضیه اشاره دارد.

 

 

واتساپ

 

 

 

بدانید بدانید و آگاه باشید: ساده ترین روش طلاق بدون حضور مرد

 

 

نوع دیگری از طلاق که در قانون مدنی به هراه طلاق خلع آمده است ، طلاق مبارات میباشد که در ماده 1147 قانون مدنی اینچنین بیان شده است:

« طلاق مبارات آن است که کراهت از طرفین باشد ولی در این صورت عوض باید زائد بر میزان مهر نباشد. »

مُبارات به معنی بیزار شدن از یکدیگر است. تفاوت این طلاق با طلاق خلع این است که در مبارات تنفر زن و شوهر دوجانبه است، از همین رو عوض طلاق نمی‌تواند از مهریه بیشتر باشد. 

 

برای اطلاعات بیشتر درباره طلاق خلع و مبارات و ویژگی های آنها با سودا اندیشان ستاره در ارتباط باشید.

 

طلاق خلع و مبارات و ویژگی های آنها

 

 

 

 

حق رجوع؟؟؟


طلاق خلع و مبارات که در ابتدا به آنها اشاره شد، از جمله موارد طلاق بدون حق رجوع میباشند.چنانچه در خلع و مبارات زن در زمان عده نسبت به عوض خود رجوع کند یا اصطلاحا رجوع به مابذل کند،طلاق بائن تبدیل به طلاق رجعی خواهد شد و مرد حق رجوع به زن را دارد و در این صورت زن مستحق مالی است که بخشیده و می تواند طلب مهریه کند.

 

اینستاگرام

 

 

 

مدت عده....؟؟؟


عده طلاق و عده فسخ نکاح سه طهر است مگر اینکه زن با اقتضای سن عادت زنانگی نبیند که در این صورت عده او 3 ماه است. با توجه به ماده 1151 قانون مدنی تفاوتی در عده طلاق رجعی و بائن ( خلع و مبارات ) وجود ندارد و تفاوت آنها در حق رجوع مرد در دوران عده رجعی است که در عده طلاق بائن چنین حقی برای مرد قابل تصور نیست.

تفاوت دیگر این دو نوع متارکه، در تعلق نفقه به زن میباشد. در طلاق رجعی ، زوجه مانند دوران عقد نکاح حق نفقه خواهد داشت اما در طلاق بائن، زن حق نفقه ندارد.

 

 

 

طلاق غیابی و شرایط آن   طلاق غیابی و شرایط آن

 

 

پروسه طلاق خلع و مبارات چقدر زمان می برد؟


ابتدا باید بدانید که نوع طلاق به انتخاب شخص طلاق گیرنده نیست ؛ تا بتواند طلاق خلع و مبارات یا طلاق رجعی را انتخاب کند. دادگاه و شخص قاضی با توجه به شرایط تعیین می کند که این طلاق ، از نوع خلع و مبارات است یا طلاق رجعی ؛ و در حکم خود نیز این مسئله را قید می کند. در زمانی که طلاق از طرف مرد است ، دشوار است بتوان آن را طلاق خلع و مبارات دانست و حکم به رجعی بودن طلاق ، بهتر است. طلاق خلع و مبارات و ویژگی های آنها به گونه ای است که می توان گفت مورد غالب طلاق ، رجعی می باشد.

طلاق خلع و مبارات و ویژگی های آنها در مواردی که زن خواهان طلاق باشد ، نمود بیشتری دارد ؛ چرا که در آنها زن از مرد کراهت دارد و باید مالی از اموال خود را به مرد ببخشد.

مدت زمان صدور حکم طلاق به عوامل متعددی بستگی دارد. اول باید دید که چه کسی قصد طلاق دارد.

 

 

تلگرام

 

 

 

اگر مرد خواهان طلاق باشد ، کار سختی پیش رو ندارد. چند جلسه برای مشاوره خانواده در راستای صدور حکم عدم امکان سازش و تعیین تکلیف مسائل مالی زن ، از جمله نفقه و اجرت المثل و تنصیف و ...

اما اگر زن خواهان طلاق باشد باید در دو مورد بررسی شود. اول اینکه زن وکالت در طلاق از طرف مرد دارد ؛ که مانند این است که مرد خواهان طلاق باشد و همانند مورد طلاق توسط مرد زمان می برد. زن با همکاری یک وکیل دادگستری از طرف مردی که وکالت در طلاق را به زن داده است ، می تواند بدون حضور مرد طلاق بگیرد.

دوم اینکه زن وکالت در طلاق از طرف مرد ندارد. در این مورد زن با کمی دشواری روبرو می شود ؛ زیرا باید عسر و حرج را ثابت کند که امری است مشکل. اثبات وجود عسر و حرج در زندگی زناشوئی ، این روزها یکی از مسائل پر چالش و سخت دادگاه های خانواده می باشد. مواردی که می تواند نشانه هایی از وجود عسر و حرج در خانواده باشد ، در سند ازدواج و در دوازده بند مورد امضای زن و مرد قرار می گیرد. از جمله آنها می توان به عدم پرداخت نفقه ، اعتیاد مرد ، ترک منزل و زندانی شدن مرد ، اشاره نمود.

همین مسائل باعث می شود تا طلاق از طرف زن ، نسبت به طلاق از طرف مرد ، مدت زمان زیادی به طول بیانجامد. و تفاوتی بین طلاق رجعی و طلاق خلع و مبارات وجود ندارد.

 

 

 

پرسش و پاسخ پرسش های شما ؛ پاسخ های ما


پرسش آیا طلاق خلع و مبارت با هم تفاوت دارند یا به یک معنی هستند؟

طلاق خلع و مبارات دو مفهوم جداگانه دارند و زیر مجموعه طلاق بائن هستند.

پرسش عده طلاق خلع و مبارات با طلاق رجعی فرق دارد؟

خیر. از نظر مدت عده تفاوتی با هم ندارند و فقط در طلاق رجعی ، مرد در مدت عده حق رجوع دارد اما در طلاق خلع و مبارات این حق را ندارد.

پرسش آیا انتخاب نوع طلاق با شخص طلاق گیرنده است؟

طلاق خلع و مبارات و ویژگی های آنها منحصر به فرد از طلاق رجعی است و تعیین نوع طلاق با دادگاه است. بنابراین طلاق گیرنده هیچ تاثیری در نوع طلاق ندارد.

مطالب اخیر

موضوعات

مشاوره سریع تلفنی

چت مشاوره

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید