استعلام گذرنامه با کد ملی

استعلام گذرنامه با کد ملی

 

 

گذرنامه


گذرنامه یا پاسپورت (به فرانسوی: Passeport) یکی از مدارک شناسایی رسمی است که از سوی دولت‌ها برای شهروندانشان صادر می‌شود. با این مدرک دولت مربوطه از دیگر دولت‌ها اجازه می‌خواهد تا به شهروندان مربوطه اجازه گذر از یا ورود به خاک آن کشورها را بدهند. به اجازه‌ای که به این منظور از دیگر دولت‌ها گرفته می‌شود، روادید یا ویزا گفته می‌شود. در گذشته های دور ، رفت و آمد بین کشورها نیازمند ، مدرک خاصی نبود ، اما با گسترش روزافزون جامعه بشری و مخصوصاً مبادلات تجاری ، نیاز به کنترل مرزها و ورود و خروج افراد احساس شد و اینگونه بود که واژه گذرنامه وارد فرهنگ سیاسی و انتظامی شد.

دریافت گذرنامه در هر کشور ، نیازمند طی کردن یکسری تشریفات می باشد و این تشریفات در کشور ما توسط اداره گذرنامه انجام می شود. اداره گذرنامه یکی از یگانهای زیر مجموعه پلیس امنیت عمومی فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران است که وظیفه آن صدور و تعویض گذرنامه در کشور و کنترل ورود و خروج از مبادی رسمی مرزهای زمینی (پایانه‌های مرزی) و هوایی (فرودگاه‌ها) در کشور است.

در این مقاله ، نحوه درخواست صدور گذرنامه را بیان می کنیم و استعلام گذرنامه با کد ملی را بررسی خواهیم کرد.

 

 

وکیل برای استعلام گذرنامه با کد ملی ، با مشاورین و متخصصین سودا اندیشان ستاره در ارتباط باشید.

 

 

واتساپ

 

 

 

چگونه گذرنامه بگیریم؟


تا چند سال قبل خیابان کوه نور واقع در خیابان مطهری ، مملو بود از اشخاصی که برای  درخواست صدور گذرنامه مراجعه می کردند و می خواستند هر چه سریع تر برای خروج از کشور کارهای گذرنامه را انجام دهند. تنها راه دریافت گذرنامه مراجعه حضوری و دادن اطلاعات به صورت فیزیکی و تکمیل فرم درخواست صدور گذرنامه بود. بعد از آن باید در خانه منتظر شنیدن صدای موتور پستچی می نشستند تا گذرنامه را تحویل بگیرند.

در اقدام بعدی ، اداره گذرنامه بخشی از کارهای ابتدایی درخواست صدور گذرنامه را به دفاتر پلیس 10+ تفویض کرد. بنابراین دیگر مراجعه حضوری به اداره گذرنامه لازم نبود و هر کس که درخواست صدور گذرنامه داشت ، با مراجعه به دفاتر پلیس 10+ ، مدارک را تحویل می داد و فرم درخواست را تکمیل می کرد و بقیه کارها با دفاتر مذکور بود.

و اما مهترین و بهترین اقدام ، ایجاد سایت egozar.epolice.ir بود. با ایجاد این سامانه ، مردم با داشتن یک گوشی هوشمند و دسترسی مختصر به اینترنت ، می توانند به راحتی درخواست صدور گذرنامه بدهند. کافی است تا وارد سایت گذرنامه شوند و اطلاعات خواسته شده را با دقت وارد نمایند و یکی از دفاتر پلیس 10+ نزدیک محل خود را برای گرفتن عکس بایومتریک و اثرانگشت انتخاب نمایند.

 

 

 

اینستاگرام

 

 

مدت زمان صدور گذرنامه


در روش سنتی صدور گذرنامه ، معمولاً یکی دو هفته زمان برای دریافت گذرنامه لازم بود ، اما امروزه بعد از ثبت صحیح اطلاعات ، 72 ساعت تا 5 روز کاری ، گذرنامه شما به دستتان خواهد رسید. اگر این زمان بیشتر شد ، باید بررسی شود که علت چیست؟ در بیشتر مواقع اطلاعات اشتباه متقاضی باعث به تاخیر افتادن صدور گذرنامه می شود.  در این صورت باید دوباره به مرکز پلیس 10+ مراجعه شود و بررسی اطلاعات به عمل بیاید و اشتباهات رفع شود و روند صدور گذرنامه مجدداً انجام شود.

 

 

بدانید بدانید و آگاه باشید: استعلام ممنوع الخروجی با کد ملی

 

 

اعتبار گذرنامه


اصولاً گذرنامه های صادره ، دارای اعتبار پنج ساله هستند و برای رفتن به خارج از کشور ، باید حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد. البته باید اضافه کنیم که این مدت زمان اعتبار برای گذرنامه های خدمت چهار سال و برای گذرنامه های دیپلماتیک شش ماه است.

 

 

گذرنامه

 

 

انواع گذرنامه ( پاسپورت )


گذرنامه عادی

اولین و متداول ترین مدرک مورد استفاده برای عموم مردم ، پاسپورت عادی یا گردشگری نام دارد که به مردم عادی تعلق دارد ، به طور دقیق تر کسانی که سیاسی نیستند و جزو مقامات کشوری محسوب نمی شوند ، از این گذرنامه استفاده می کنند.

این گذرنامه در واقع به معنای شهروندی شما در کشور مقصد بوده و شما با در اختیار داشتن آن ، می توانید برای سفر به کشورهای مختلف اقدام کنید. گذرنامه گردشگری عموماً برای سفرهای چند روزه و کاری و یا تفریحی استفاده می شود و معمولاً دارای اعتباری پنج ساله است.

گذرنامه دیپلماتیک

این پاسپورت که به آن گذرنامه سیاسی نیز گفته می شود ، مختص مقامات کشوری دستگاه های مختلف است که بر حسب ضرورت برای انجام بازدید از کشورهای خارجی برای آنها صادر می شود.

مدت زمان اعتبار این گذرنامه نسبت به سایر موارد ذکر شده کمتر می باشد و ششم ماه اعتبار دارد و بیشتر به دلیل دعوت کشور مقصد از مقام سیاسی مورد نظر در اختیار آنها قرار داده می شود. گذرنامه سیاسی یا دیپلماتیک در موقع ورود به کشور باید به وزارت امور خارجه تحویل داده شود.

 

 

تلگرام

 

 

گذرنامه خدمت

گذرنامه خدمت ، عمدتاً برای انجام سفرهای کاری و ماموریت های برون مرزی کارکنان دولت صادر می شود. این پاسپورت نیز می بایست به وسیله وزارت خانه ای که قصد اعزام نیرو به ماموریت های برون مرزی را دارد، درخواست و ارائه شود و معمولاً چهار سال اعتبار دارد.

شرایط دریافت این گذرنامه شباهت زیادی با گذرنامه های دیپلماتیک دارد، ولی مدت زمان اعتبار آن بیشتر است.

 

مدارک لازم برای صدور گذرنامه


  • شناسنامه
  • کارت ملی جدید
  • کارت پایان خدمت
  • تکمیل فرم درخواست صدور گذرنامه
  • پرداخت مبلغ حدوداً 400 هزار تومان

 

استعلام گذرنامه با کد ملی


در گذشته برای اینکه از گذرنامه استعلام بگیریم ، نیاز به مراجعه حضوری به اداره گذرنامه یا پلیس +10 داشتیم. اما امروزه با در دسترس داشتن اینترنت ، به راحتی می توانید استعلام گذرنامه با کد ملی را دریافت کنید. سامانه پلیس به وسیله کد ussd به شماره #110* این خدمت را در اختیار مردم قرار داده بود تا استعلام گذرنامه با کد ملی در چند دقیقه در اختیار شما باشد اما متاسفانه مدتی است که این خدمت غیر فعال شده است.

راهکار دیگر ، استفاده از برنامه پلیس من می باشد. این برنامه خدمات بسیار خوب و عالی ارائه می کند که یکی از آنها استعلام گذرنامه با کد ملی می باشد. این برنامه را روی گوشی هوشمند خود نصب کنید. برای ورود باید شماره تلفن همراه متعلق به خود را وارد نمایید و کد ارسالی را بارگذاری کنید. در قسمت گذرنامه ، با انتخاب گزینه استعلام گذرنامه ، از وضعیت پاسپورت خود مطلع شوید.

 

 

نحوه ی پیگیری گذرنامه ی صادر شده 

برای استعلام گذر نامه با کد ملی راه های مختلفی ارائه گردید. لذا برای پیگری گذرنامه صادر شده بعد از استعلام از طریق اپلیکیشن پلیس من کد مرسوله بالای آن درج شده است ، لذا با یادداشت آن میتوان پاسپورت خود را از طریق سایت Post.ir  پیگیری کنید.

 

 

پیگیری گذرنامه صادر شده

 

 

 

پرسش های شما ؛ پاسخ های ما:

آیا زمانی که در خارج از کشور هستیم میتوانیم از وضعیت گذرنامه خود آگاه شویم؟

بله، گفتیم که یکی از مراحل استعلام گذرنامه با کد ملی داشتن یک خط به اسم خودمان است که میتوان با در اختیار گذاشتن آن در دست یکی از آشناهایمان از وضعیت گذرنامه خود اگاه شویم.

آیا میتوان با گذرنامه ی فاقد اعتبار از کشور خارجه وارد کشور خودمان شویم؟

بله، برای خارج شدن از کشور شخص باید دارای گذرنامه ی معتبر باشد ولی این موضوع برای برگشت از سفر مانعی نخواهد داشت.

 

نوشته های اخیر

دسته بندی ها

مشاوره سریع تلفنی

چت مشاوره

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش