استعلام گذرنامه با کد ملی

استعلام گذرنامه با کد ملی

 

 

گذرنامه

 

گذرنامه یا پاسپورت (به فرانسوی: Passeport) یکی از مدارک شناسایی رسمی است که از سوی دولت‌ها برای شهروندان صادر می‌شود. با این مدرک دولت مربوطه از دیگر دولت‌ها اجازه می‌خواهد تا به شهروندان مربوطه اجازه گذر یا ورود به خاک آن کشورها را بدهند. به اجازه‌ای که به این منظور از دیگر دولت‌ها گرفته می‌شود، روادید یا ویزا گفته می‌شود. در گذشته های دور ، رفت و آمد بین کشورها نیازمند مدرک خاصی نبود ، اما با گسترش روزافزون جامعه بشری و مخصوصاً مبادلات تجاری ، نیاز به کنترل مرزها و ورود و خروج افراد احساس شد و اینگونه بود که واژه گذرنامه وارد فرهنگ سیاسی و انتظامی شد.

دریافت گذرنامه در هر کشور ، نیازمند طی کردن یکسری تشریفات می باشد و این تشریفات در کشور ما توسط اداره گذرنامه انجام می شود. اداره گذرنامه یکی از یگانهای زیر مجموعه پلیس امنیت عمومی فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران است که وظیفه آن صدور و تعویض گذرنامه در کشور و کنترل ورود و خروج از مبادی رسمی مرزهای زمینی (پایانه‌های مرزی) و هوایی (فرودگاه‌ها) در کشور است و پاسخ به استعلام گذرنامه نیز در انتها وظیفه همین ارگان است.

در این مقاله ، نحوه درخواست صدور گذرنامه را بیان می کنیم و استعلام گذرنامه با کد ملی را بررسی خواهیم کرد و توضیحاتی درباره سایت egozar.epolice ارائه خواهیم کرد.

 

جهت دریافت مشاوره تلفنی حقوقی کلیک کنید

 

مشاوره استعلام گذرنامه

 

 

 

چگونه گذرنامه بگیریم؟

 

تا چند سال قبل خیابان کوه نور واقع در خیابان مطهری ، مملو بود از اشخاصی که برای  درخواست صدور گذرنامه مراجعه می کردند و می خواستند هر چه سریع تر برای خروج از کشور کارهای گذرنامه را انجام دهند. تنها راه دریافت گذرنامه مراجعه حضوری و دادن اطلاعات به صورت فیزیکی و تکمیل فرم درخواست صدور گذرنامه بود. بعد از آن باید در خانه منتظر شنیدن صدای موتور پستچی می نشستند تا گذرنامه را تحویل بگیرند و اگر مدت زیادی می گذشت و خبری از گذرنامه نمی شد ، باید برای استعلام گذرنامه به اداره مذکور مراجعه می کردند.

در اقدام بعدی ، استعلام گذرنامه با کد ملی بخشی از کارهای ابتدایی درخواست صدور گذرنامه را به دفاتر پلیس 10+ تفویض کرد. بنابراین دیگر مراجعه حضوری به اداره گذرنامه لازم نبود و هر کس که درخواست صدور گذرنامه داشت ، با مراجعه به دفاتر پلیس 10+ ، مدارک را تحویل می داد و فرم درخواست را تکمیل می کرد و بقیه کارها با دفاتر مذکور بود.

و اما مهترین و بهترین اقدام ، ایجاد سایت egozar.epolice.ir بود. با ایجاد این سامانه ، مردم با داشتن یک گوشی هوشمند و دسترسی مختصر به اینترنت ، می توانند به راحتی درخواست صدور گذرنامه بدهند. کافی است تا وارد سایت گذرنامه شوند و اطلاعات خواسته شده را با دقت وارد نمایند و یکی از دفاتر پلیس 10+ نزدیک محل خود را برای گرفتن عکس بایومتریک و اثرانگشت انتخاب نمایند.

نکته: فردی که به دلایلی مختلف اعم از بدهی و مطالبه ی مهریه از طرف شخصی یا بدلیل ارتکاب جرمی ممنوع الخروج شده باشد نمیتواند برای گذرنامه اقدام کند. و اول باید برای رفع ممنوع الخروجی خود اقدام نماید و سپس اقدام به استعلام گذرنامه با کد ملی نماید 

 

 

اینستاگرام

 

 

مدت زمان صدور گذرنامه

 

در روش سنتی صدور گذرنامه ، معمولاً دو هفته زمان برای دریافت گذرنامه لازم بود ، اما امروزه بعد از ثبت صحیح اطلاعات ، 72 ساعت تا 5 روز کاری ، گذرنامه شما به دستتان خواهد رسید. اگر این زمان بیشتر شد ، باید بررسی شود که علت چیست؟ در بیشتر مواقع اطلاعات اشتباه متقاضی باعث به تاخیر افتادن صدور گذرنامه می شود.  در این صورت برای استعلام گذرنامه با کد ملی باید دوباره به مرکز پلیس 10+ مراجعه شود و بررسی اطلاعات به عمل بیاید و اشتباهات رفع شود و روند صدور گذرنامه مجدداً انجام شود. البته سایت egozar.epolice برای مدتی خدمات استعلام گذرنامه را ارائه می داد که اکنون در حال تغییرات است و این خدمت را می توان از اپلیکیشن پلیس من درخواست نمود.

 

 

 

بدانید  استعلام ممنوع الخروجی با کد ملی

 

 

 

اعتبار گذرنامه

 

اصولاً گذرنامه های صادره ، دارای اعتبار پنج ساله هستند و برای رفتن به خارج از کشور ، باید حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد. البته باید اضافه کنیم که این مدت زمان اعتبار برای گذرنامه های خدمت چهار سال و برای گذرنامه های دیپلماتیک شش ماه است. پس باید قبل از انجام مسافرت و مخصوصاً مسافرت های کاری و مهم ، استعلام گذرنامه با کد ملی  را برای اطلاع از اعتبار گذرنامه ، انجام داد.

 

 

گذرنامه

 

 

انواع گذرنامه ( پاسپورت )

 

گذرنامه عادی

اولین و متداول ترین مدرک مورد استفاده برای عموم مردم ، پاسپورت عادی یا گردشگری نام دارد که به مردم عادی تعلق دارد ، به طور دقیق تر کسانی که سیاسی نیستند و جزو مقامات کشوری محسوب نمی شوند ، از این گذرنامه استفاده می کنند.

این گذرنامه در واقع به معنای شهروندی شما در کشور مقصد بوده و شما با در اختیار داشتن آن ، می توانید برای سفر به کشورهای مختلف اقدام کنید. گذرنامه گردشگری عموماً برای سفرهای چند روزه و کاری و یا تفریحی استفاده می شود و معمولاً دارای اعتباری پنج ساله است.

گذرنامه دیپلماتیک

این پاسپورت که به آن گذرنامه سیاسی نیز گفته می شود ، مختص مقامات کشوری دستگاه های مختلف است که بر حسب ضرورت برای انجام بازدید از کشورهای خارجی برای آنها صادر می شود.

مدت زمان اعتبار این گذرنامه نسبت به سایر موارد ذکر شده کمتر می باشد و ششم ماه اعتبار دارد و بیشتر به دلیل دعوت کشور مقصد از مقام سیاسی مورد نظر در اختیار آنها قرار داده می شود. گذرنامه سیاسی یا دیپلماتیک در موقع ورود به کشور باید به وزارت امور خارجه تحویل داده شود.

 

 

تلگرام

 

 

گذرنامه خدمت

گذرنامه خدمت ، عمدتاً برای انجام سفرهای کاری و ماموریت های برون مرزی کارکنان دولت صادر می شود. این پاسپورت نیز می بایست به وسیله وزارت خانه ای که قصد اعزام نیرو به ماموریت های برون مرزی را دارد، درخواست و ارائه شود و معمولاً چهار سال اعتبار دارد.

شرایط دریافت این گذرنامه شباهت زیادی با گذرنامه های دیپلماتیک دارد، ولی مدت زمان اعتبار آن بیشتر است و میتوان استعلام گذرنامه با کد ملی گرفت

 

مدارک لازم برای صدور گذرنامه

 

  • شناسنامه
  • کارت ملی جدید
  • کارت پایان خدمت
  • تکمیل فرم درخواست صدور گذرنامه
  • پرداخت مبلغ حدوداً 400 هزار تومان

 

روش های استعلام گذرنامه با کد ملی

 

در گذشته برای اینکه پیگیری و استعلام گذرنامه با کد ملی را انجام دهیم ، نیاز به مراجعه حضوری به اداره گذرنامه یا پلیس +10 داشتیم. اما امروزه با در دسترس داشتن اینترنت ، به راحتی می توانید استعلام گذرنامه با کد ملی را دریافت کنید. سامانه پلیس به وسیله کد ussd به شماره #110* این خدمت را در اختیار مردم قرار داده بود تا استعلام گذرنامه با کد ملی در چند دقیقه در اختیار شما باشد اما متاسفانه مدتی است که این خدمت غیر فعال شده است.

راهکار دیگر ، استفاده از برنامه پلیس من می باشد. این برنامه خدمات بسیار خوب و عالی ارائه می کند که یکی از آنها استعلام پاسپورت با کد ملی می باشد. این برنامه را روی گوشی هوشمند خود نصب کنید. برای ورود باید شماره تلفن همراه متعلق به خود را وارد نمایید و کد ارسالی را بارگذاری کنید. در قسمت گذرنامه ، با انتخاب گزینه استعلام گذرنامه با کد ملی ، از وضعیت پاسپورت خود مطلع شوید.

 

 

نحوه ی پیگیری گذرنامه ی صادر شده

 

برای استعلام گذر نامه با کد ملی راه های مختلفی ارائه گردید. برای پیگری گذرنامه صادر شده بعد از استعلام از طریق اپلیکیشن پلیس من کد مرسوله بالای آن درج شده است ، با یادداشت آن میتوانید پاسپورت خود را از طریق سایت Post.ir  پیگیری کنید.

 

 

پیگیری گذرنامه صادر شده

 

 

نحوه ی استعلام اینترنتی گذر نامه با کد ملی 

 

در گذشته، سایتی به نام tiznet.ir توسط اداره صدور گذرنامه برای مراجعه‌ کنندگان تهیه شده بود.

افراد برای مطلع شدن از وضعیت گذرنامه‌شان بعد از وارد شدن به سامانه پیگیری گذرنامه شماره تماس و کد ملی خود را وارد می‌کردند.

اما مدتی است که این سامانه از دسترس کاربران خارج شده است.

اما جای نگرانی نیست زیرا برای پیگیری صدور گذرنامه‌ ها به روش اینترنتی می‌توان از اپلیکیشن پلیس من استفاده کرد.

 

ایران سایت egozar.epolice.ir برای ثبت نام گذرنامه و همچنین اعلام مفقودی گذرنامه ، ارائه خدمت می نماید ، اما برای استعلام گذرنامه در حال حاضر پاسخگو نمی باشد. شما هموطنان عزیز می توانید جهت استعلام گذرنامه ، با مجموعه سودا اندیشان ستاره در ارتباط باشید.

 

 

 

پرسش های شما ؛ پاسخ های ما


 

پرسش استعلام گذرنامه با کد ملی فقط به صورت غیرحضوری می باشد؟

خیر. می توانید با مراجعه به دفاتر پلیس 10+ از خدمات حضوری استعلام گذرنامه بهره ببرید.

پرسشآیا زمانی که در خارج از کشور هستیم میتوانیم از وضعیت گذرنامه خود آگاه شویم؟

بله، گفتیم که یکی از مراحل استعلام گذرنامه با کد ملی داشتن یک خط به اسم خودمان است که میتوان با در اختیار گذاشتن آن در دست یکی از آشناهایمان از وضعیت گذرنامه خود اگاه شویم.

پرسشآیا می توان با گذرنامه ی فاقد اعتبار از کشور خارجه وارد کشور خودمان شویم؟

بله، برای خارج شدن از کشور شخص باید دارای گذرنامه ی معتبر باشد ولی این موضوع برای برگشت از سفر مانعی نخواهد داشت.

پرسشآیا هنوز هم گذرنامه را می توان به صورت حضوری گرفت و منتظر ارسال پستی نشد؟

بله . این امکان وجود دارد تا در برخی موارد که عجله داریم ، منتظر پست نباشیم.

پرسشسایت egozar.epolice.ir برای استعلام گذرنامه می باشد؟

در حال حاضر فقط ثبت نام و اعلام مفقودی در این سایت انجام می پذیرد و استعلام گذرنامه در اپلیکیشن پلیس من قابل درخواست می باشد.

مطالب اخیر

موضوعات

مشاوره سریع تلفنی

چت مشاوره

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید