ثبت نام وام ودیعه مسکن 1401

 

ثبت نام وام ودیعه مسکن

 

ثبت نام وام ودیعه مسکن 1401،  به منظور کمک به مستاجران کشور در قانون بودجه پیش بینی شده و پرداخت آن توسط دولت از محل منابع تسهیلات تخصیصی به واحدهای کسب و کارهای آسیب‌ دیده کرونا آغاز خواهد شد.

تداوم صعود قیمت اجاره بها در بازار مسکن و همچنین شیوع گسترده سویه اُمیکرون در کشور منجر شده تا مسئولان وزارت راه و شهرسازی به دنبال پیشنهادی به دولت باشند.

محمود محمود زاده - معاون مسکن و ساختمان وزیر راه وشهرسازی گفت: طرح سقف 25 درصدی نرخ اجاره خود می‌تواند بازار اجاره را آرام کند. برای کنترل بازار اجاره، افزایش پرداخت وام ودیعه مسکن و ادامه یافتن این وام در سال 1401 را به دولت پیشنهاد داده ایم.

به گفته معاون وزیر راه وشهرسازی اجرای طرح اجاره داری حرفه‌ای و همچنین اخذ مالیات از خانه‌های خالی خود می‌تواند مسئله افزایش نرخ اجاره را تا حدی کنترل کنند.

در سال جاری نیز چنین امکانی برای مستاجران فراهم شده و مستاجران از 27 خرداد ماه می توانند با مراجعه به سامانه tem.mrud.ir برای دریافت تسهیلات کمک ودیعه مسکن اقدام کنند. بانک‌ها و موسسات اعتباری موظفند حداکثر تا پایان آذر سال جاری تسهیلات مذکور را پرداخت کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با یادآوری اینکه بازار مسکن و اجاره‌ بها متاثر از اقتصاد کلان کشور است ، توضیح داد: تلاش بر این است تا فاصله بین قیمت اجاره و توان مستاجران با پرداخت کمک ودیعه اجاره جبران شود. چنانچه پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی در قانون بوجه 1401 مصوب شود کمک قابل توجهی به مستاجران می‌شود.

 لازم به ذکر است تا چند روز پیش، سامانه ثبت‌نام فقط درخواست‌های مربوط به قراردادهای اجاره سال 1400را می‌پذیرفت. محمودزاده، معاون وزیر راه در خصوص رفع این مشکل اعلام کرد: در پی نامه‌نگاری با نظام بانکی، امکان ثبت‌نام وام ودیعه برای مستاجران سال 1401 نیز فراهم خواهد شد.

 

 

 

 

مبلغ تسهیلات وام ودیعه مسکن 1401چه قدر است؟


مبلغ تسهیلات کمک ودیعه مسکن، در سال جاری بدون تغییر و به میزان سال گذشته است.

افرادی که در تهران زندگی می‌کنند، تا 100 میلیون تومان، افرادی که در مراکز شهرها زندگی می‌کنند تا 70 میلیون تومان و در سایر شهرها نیز تا 40 میلیون تومان تسهیلات کمک ودیعه مسکن دریافت خواهند کرد. البته امکان افزایش این مبالغ با توجه به افزایش نرخ تورم ، وجود دارد و باید منتظر اطلاعیه وزارت راه و شهرسازی ماند.

 

 

پیگیری ثبت نام وام ودیعه مسکن 1401


بعد از اتمام ثبت نام باید منتظر پیامک از سوی وزارت راه و شهرسازی باشیم اما بهتر است خود نیز پیگیری کنیم. برای پیگیری ثبت نام وام ودیعه مسکن باید در سایت ثبت نامی و در قسمت مشاهده و پیگیری درخواست ها ، با کد ملی ، وضعیت درخواست خود را مشاهده کنیم. می توانیم ببینیم که استعلام ها پاسخ داده شده اند و مشکلاتی وجود دارد یا خیر. ممکن است که پیامک برای روند ثبت نام ارسال شده باشد و پیامک به گوشی ثبت نام کننده ارسال نشده باشد و با پیگیری ثبت نام در سامانه متوجه این امر بشویم.

 

 

وکلا برای ثبت نام وام ودیعه مسکن 1401 ، با مشاورین و متخصصین سودا اندیشان ستاره در ارتباط باشید.

 

 

 

شرایط دریافت چگونه است؟


 • متقاضیان دریافت این تسهیلات می‌بایست متاهل یا سرپرست خانوار باشند.
 • متقاضیان می‌بایست دارای اجاره‌نامه رسمی یا اجاره‌­نامه ثبت شده در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات و دارای کد رهگیری باشند.
 • چنانچه متقاضی تا حداکثر دو هفته از تاریخ معرفی به شعب بانکی نسبت به تکمیل مدارک خود و ضامنین اقدام نکند، نسبت به رد درخواست متقاضی اقدام می‌­گردد.

مطابق اعلام معاون دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، اعطای تسهیلات ودیعه مسکن به افرادی که  اقدام به ثبت نام از طریق سامانه ثبت نام وام ودیعه مسکن نموده اند، از سوی بانک های عامل آغاز گردیده.

 

 

 

 شرایط برای مجردین


با وجود اینکه طبق اعلام سامانه جامع اقدام ملی مسکن فقط افراد متاهل و سرپرست خانوار می توانند این وام را دریافت کنند اما در سامانه ثبت نام در قسمت اطلاعات سرپرستی اشخاص متاهل یا سرپرست خانوار  دو دسته دیگر نیز شامل دریافت وام می باشند که عبارتند از :

 

  • زن خود سرپرست
  • زن مجرد بالای 35 سال

 

همچنین در برخی رسانه ها اعلام شده که “مردانی که سابقا سرپرست خانوار بوده، اما در حال حاضر، به دلیل طلاق یا فوت همسر مجرد می باشند”
نیز می توانند این وام را دریافت کنند.

 

 

 

وام ودیعه مسکن چگونه قابل دریافت است؟


تسهیلات کمک ودیعه مسکن به دو صورت قابل برداشت خواهد بود.

 • در روش اول تسهیلات کمک ودیعه مسکن، در اختیار مالک قرار می‌گیرد و مستأجر سود و کارمزد آن را طی یکسال پرداخت می‌کند.
 • در روش دوم دریافت وام کمک ودیعه مسکن، وام در اختیار مستأجر قرار گرفته و اقساط آن‌ را پرداخت خواهد کرد.

 

اینستاگرام

 

 

 

نحوه باز پرداخت


نحوه پرداخت این تسهیلات در دو مدل خواهد بود:

 • اگر کسی وام را یکساله بگیرد فقط سود 13 درصد را به طور ماهیانه پرداخت می‌کند و اصل پول را سر سال به بانک برمی‌گرداند.
 •  روش دوم این است که افراد وام را به صورت پنج ساله دریافت کنند که اصل و فرع آن را در اقساط ماهیانه با نرخ سود 13 درصد پرداخت خواهند کرد.

 

 

آگاهی بدانید و آگاه باشید: سایت وام ودیعه مسکن 1401

 

 

 

اقساط وام کمک ودیعه مسکن به چه صورت خواهد بود؟


مستاجران باید در تهران ماهانه یک میلیون و 590 هزار تومان، کلان‌شهرها یک میلیون و  340 هزار تومان و سایر شهرها 840 هزار تومان پرداخت کنند.

نرخ سود این وام 13 درصد و مدت بازپرداخت آن برای تهرانی‌ها پنج ساله و برای سایر شهرها سه ساله است. سود وام ودیعه مسکن ۷۰ میلیونی ۱۳.۷ میلیون تومان، وام ۴۰ ملیون تومانی ۷.۸ میلیون تومان و وام ۲۵ میلیونی ۴.۹ میلیون تومان است.

 

مسکن اجاره ای

 

 

مدارک و شرایط لازم برای ثبت نام


برای همه خدمات بانکی به چه مدارکی نیاز دارید؟ همان‌ها را هم برای وام ودیعه مسکن همراه داشته باشید ولی برای تأکید بیشتر:

 • اصل کارت ملی جدید (یا کارت ملی قدیم با برگه ثبت‌نام کارت ملی جدید)
 • اصل شناسنامه
 • متاهل یا سرپرست خانوار بودن
 • حداقل 5 سال سکونت در شهر تقاضا شده
 • اجاره‌نامه رسمی به تاریخ 6 ماهه اول سال 1401، همراه با کد رهگیری
 • گواهی کسر از حقوق یا سهام عدالت و حساب رایانه فرد متقاضی برای وثیقه وام، در غیر اینصورت: سفته
 • دریافت نکردن هیچگونه تسهیلات مسکن از دولت از خانه سازمانی تا زمین و طرح‌های ملی مسکن (یعنی همان سبز بودن فرم ج)
 • صاحب ملک نبودن از سال 84 به بعد
 • واحدهای مسکونی کوچک‌تر از 75 متر در تهران / خانه‌های استیجاری کمتر از 90 متر در بقیه شهرها

برای افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد، ضمانت توسط این نهادها صورت می‌گیرد و نیازی به مدارک بالا نیست. باید به خود نهاد حمایت‌کننده مراجعه کنند.

 

*** اگر متقاضی تا حداکثر 2 هفته از تاریخ معرفی به شعبه بانک، مدارک خود و ضامن‌ها را تحویل ندهد، به معنی رد درخواست تلقی می‌شود.***

 

مطالب اخیر

موضوعات

مشاوره سریع تلفنی

چت مشاوره

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید