محکومیت قطعی کیفری در جرائم عمدی، پس از اجرای حکم یا شمول مرور زمان، در مدت زمان مقرر در این ماده محکوم را از حقوق اجتماعی به عنوان مجازات تبعی محروم می‌کند:

الف- هفت سال در محکومیت به مجازاتهای سالب حیات و حبس ابد از تاریخ توقف اجرای حکم اصلی
ب- سه سال در محکومیت به قطع عضو، قصاص عضو در صورتی که دیه جنایت وارد شده بیش از نصف دیه مجنی علیه باشد، نفی بلد و حبس تا درجه چهار
پ- دو سال در محکومیت به شلاق حدی، قصاص عضو در صورتی که دیه جنایت وارد شده نصف دیه مجنی علیه یا کمتر از آن باشد و حبس درجه پنج

تبصره 1. در غیر موارد فوق، مراتب محکومیت در پیشینه کیفری محکوم درج می‌شود لکن در گواهی‌های صادره از مراجع ذیربط منعکس نمی‌گردد مگر به درخواست مراجع قضائی برای تعیین یا بازنگری در مجازات.

تبصره 2. در مورد جرائم قابل گذشت در صورتی که پس از صدور حکم قطعی با گذشت شاکی یا مدعی خصوصی، اجرای مجازات موقوف شود اثر تبعی آن نیز رفع می‌شود.

تبصره 3. در عفو و آزادی مشروط، اثر تبعی محکومیت پس از گذشت مدتهای فوق از زمان عفو یا اتمام مدت آزادی مشروط رفع می‌شود. محکوم در مدت زمان آزادی مشروط و همچنین در زمان اجرای حکم نیز از حقوق اجتماعی محروم می‌گردد.

همان طور که مشاهده می کنید ، ماده 25 کاملا راجع به مجازاتهای تبعی که اثر آن بر گواهی عدم سوء پیشینه معلوم می شود ، توضیح داده است. در واقع با وقوع جرایم موضوع این ماده ، شخص دارای سوء پیشینه است و گواهی عدم سوء پیشینه برای او صادر نمی شود.

 

 

 

استعلام استعلام گواهی عدم سوء پیشینه

 

 

 

گواهی عدم سوء پیشینه چه زمانی صادر می شود؟


 

بعد از گذشتن مدت زمان های مذکور در ماده 25 ، شخص می تواند گواهی عدم سوء پیشینه بگیرد. در واقع شخص علاوه بر مجازات جرم اصلی ، با داشتن سوء پیشینه ، مجازات تبعی را نیز متحمل شده است. البته گواهی عدم سوء پیشینه بدین معنا نیست که کاملا از سجل کیفری شخص پاک شده است ؛ گواهی عدم سوء پیشینه فقط در استعلامات نمود پیدا می کند و پیشینه کیفری در سجل قضایی شخص وجود دارد. در واقع اگر شخصی قبلا مرتکب جرم عمدی شده باشد و محکومیت یافته باشد و مجازات تبعی نیز گذشته باشد و بخواهد در جایی مشغول فعالیت شود ، گواهی عدم سوء پیشینه صادر می شود ولی جرم وی در سجل کیفری باقی است.

 

 

 

نکته روش ثبت نام لاتاری 2024

 

 

چگونه گواهی عدم سوء پیشینه بگیریم؟


 

در گذشته برای گرفتن گواهی عدم سوء پیشینه ، تنها راه ، مراجعه حضوری به دفاتر پلیس 10+ بود. امروزه با به وجود آمدن سامانه عدلیران ، به راحتی و با در دسترس داشتن اینترنت ، به راحتی می توان گواهی عدم سوء پیشینه گرفت. در واقع متقاضی باید به نشانی adliran.ir برود و در قسمت درخواست صدور گواهی عدم سوء پیشینه ، درخواست خود را ثبت نماید. در این سامانه ، مرجع درخواست و حوزه قضایی مورد نظر را می توان وارد نمود ولی باید دقت به خرج داد.

 

 

 

 

 

 

 

 

آگاهی بدانید و آگاه باشید: درخواست گواهی عدم سو پیشینه اینترنتی

 

 

 

مدت زمان صدور گواهی عدم سوء پیشینه


 

بعد از ثبت درخواست گواهی عدم سوء پیشینه در سامانه ، حدود 72 ساعت طول می کشد تا مرجع رسیدگی ، گواهی عدم سوء پیشینه را صادر نماید. البته معمولا در ساعات اولیه و حدودا بعد از چهار یا پنج ساعت ، گواهی عدم سوء پیشینه صادر می شود. بعد از صدور گواهی عدم سوء پیشینه ، از طرف عدلیران ، پیامکی مبنی بر ابلاغ گواهی عدم سوء پیشینه ارسال می شود.متقاضی باید وارد حساب خود در سامانه ثنا شود و در قسمت ابلاغیه ها ، پرینت گواهی عدم سوء پیشینه را دریافت نماید.

 

 

 

گواهی عدم سوء پیشینه

 

 

 

مدت اعتبار گواهی عدم سوء پیشینه


 

بعد از صدور گواهی عدم سوء پیشینه ، شما 6 ماه مهلت دارید تا این گواهی را ارائه بدهید. بعد از شش ماه ، گواهی عدم سوء پیشینه صادر شده ، اعتبار خود را از دست می دهد و شما باید دوباره تمامی مراحل اخذ گواهی عدم سوء پیشینه را سپری کنید.

 

 

 

سامانه درخواست گواهی عدم سوء پیشینه


 

این سامانه جهت ثبت درخواست گواهي عدم سوء پيشينه پس از ثبت نام ثنا و ورود با نام کاربری و رمز عبور و فراخوانی اطلاعات مورد نیاز از سامانه ثنا انجام می شود. انتخاب واحد قضایی بررسی کننده درخواست گواهی عدم سوء پیشینه، مرجع ارائه گواهی(به درخواست سازمان/اداره/شرکت و یا به درخواست شخصی) به همراه توضیحات نیز باید مورد توجه قرار گیرد. سپس با اخذ کد رهگیری و محاسبه و دریافت هزینه درخواست گواهی عدم سوء پیشینه ، ثبت می گردد. همچنین جستجوی درخواست گواهی عدم سوء پیشینه براساس شماره ملی، کد رهگیری و نام و نام خانوادگی و چاپ گواهی عدم سوء پیشینه نیز از دیگر امکانات این سامانه می باشد.

 

 

نکتهدر انتها ، شرایط پاک شدن سوء پیشینه یا سوء سابقه کیفری را به شما پیشنهاد می کنیم.

 

 

 

پرسش و پاسخ پرسشهای شما ؛ پاسخ های ما


1. آیا برای گرفتن گواهی عدم سوء پیشینه ، مراجعه حضوری لازم است؟

در حال حاضر و با وجود سامانه عدلیران ، مراجعه حضوری لازم نیست.

2. چگونه گواهی عدم سوء پیشینه بگیریم؟

هم به روش مراجعه حضوری و هم از طریق سامانه عدلیران ، می توان گواهی عدم سوء پیشینه گرفت.

3. اعتبار گواهی عددم سوء پیشینه چقدر است؟

گواهی عدم سوء پیشینه شش ماه از تاریخ صدور اعتبار دارد.