مشاوره و برنامه ریزی آزمون وکالت

مشاوره و برنامه ریزی آزمون وکالت

 

 

آزمون وکالت

 

شغل وکالت یکی از برجسته ترین شغل ها در جامعه است. افرادی که در دانشگاه های مختلف فارغ التحصیل می شوند ، با طی مراحلی که طبق قانون هر کشور وجود دارد می توانند با شرکت در آزمون وکالت و قبولی در آن وکیل شوند. آزمون وکالت نیز مانند آزمون قضاوت یکی از پرطرفدارترین و پرچالش ترین آزمون ها محسوب می شود. رقابت در این آزمون به دلیل افزایش بسیار زیاد فارغ التحصیلان هر ساله سخت تر می شود. البته برگزاری آزمون وکالت برای دریافت پروانه وکالت روال عادی آن است. افرادی هستند که بدون نیاز به شرکت در آزمون می توانند پروانه پایه یک وکالت دریافت کنند. این افراد سابقه کار قضایی یا حقوقی دارند. برای شرکت در آزمون وکالت شرایطی طبق قانون وجود دارد و این یعنی اینکه شرکت در آزمون مطلق برای همه آزاد نیست و دارای موانعی نیز می باشد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. در این مقاله می خواهیم به معرفی نهاد های وکالت پرداخته و زمان ، نحوه برگزاری آزمون های این نهادها و مراحلی را که داوطلبان آزمون وکالت برای دریافت پروانه وکالت طی می کنند را برای شما به وضوح توضیح دهیم و در انتها به پاسخ این پرسش که چگونه در آزمون وکالت قبول شویم ، خواهید رسید.

 

 

 

 

 

مشاوره آزمون وکالت

 

 

 

 

مشاوره آزمون وکالت

 

برای شرکت و موفقیت در این آزمون مهم ، داوطلب نیاز به یک برنامه ریزی خوب و دقیق و البته عملکرد خوب دارد. مشاوره آزمون وکالت امری است که توصیه می شود هر داوطلبی قبل از شروع به مطالعه و برنامه ریزی ، از آن بهره مند گردد. برای استفاده از خدمات مشاوره آزمون وکالت ، بهترین راه این است که اساتید مجرب استفاده شود ؛ نه از پذیرفته شدگان سال های قبل. مشاوره و برنامه ریزی امری تخصصی است و کسی این کار را انجام می دهد که سال ها تلاش و مطالعه در این راستا داشته باشد.

مجموعه حقوقی سودا اندیشان ستاره با بهره گیری از افراد مجرب و متعهد در برنامه ریزی آزمون وکالت ، می توانند به داوطلبین برای موفقیت در آزمون وکالت یاری رسان باشند. مشاوره آزمون وکالت و برنامه ریزی متناسب با وضعیت زندگی هر فرد انجام می شود و برنامه ریزی کلی برای تمام داوطلبان وجود ندارد. پشتیبانی از روز اول برنامه ریزی تا روز آزمون وکالت توسط گروه مشاوره و برنامه ریزی آزمون سودا اندیشان ستاره انجام می شود و در طول پروسه مطالعه تا روز آزمون ، پیشرفت یا پسرفت داوطلب را زیر نظر می گیرند.

 

 

شرایط  شرکت در آزمون وکالت

 

شرکت در آزمون وکالت  برای همه فارغ التحصیلان رشته حقوق دارای اهمیت ویژه ای می باشد. این افراد با انتخاب رشته تحصیلی حقوق و برنامه ریزی مناسب برای آینده ی خود می خواهند شغلی متناسب با شخصیت خودشان برای امرار معاش و کسب درآمد داشته باشند. اما با این وجود افراد برای شرکت در این آزمون مهم باید دارای شرایطی باشند تا بتوانند از حق اجتماعی خود استفاده نموده و منصب وکالت را برای خودشان بر گزینند. شرایطی که تعیین می کند فرد می تواند در آزمون وکالت شرکت کند یا خیر  بستگی به این دارد که فرد در کدام آزمون وکالت شرکت می کند. در ادامه به انواع وکیل در نظام حقوقی ایران خواهیم پرداخت. فقط به اختصار برای تبیین موضوع توضیح دهیم که آزمون وکالت از سوی  مرکز وکلا ، کارشناسان رسمی و مشاوران قوه قضاییه و کانون وکلای دادگستری برگزار می گردد.

 

 

 

 

اینستاگرام

 

 

 

 

 

 

شرایط عمومی شرکت در آزمون وکالت مرکز وکلا ، کارشناسان رسمی و مشاوران قوه قضاییه

 

 • تابعیت ایرانی.
 • سوء شهرت نداشته باشد و تجاهر به فسق و فجور نکند.
 • حداقل 24 سال تمام شمسی و حداکثر 65 سال تمام شمسی در زمان صدور پروانه.
 • عدم اعتیاد به مواد مخدر با تایید پزسک قانونی.
 • نداشتن سابقه ی کیفری موثر و محرومیت از حقوق اجتماعی.
 • ارائه ی کارت پایان خدمت یا گواهی معافیت موقت یا دائم.
 • تعهد به اصل نظام و قانون اساسی.

 

 

 

 

مقاله مرتبط آزمون وکالت کانون وکلا و قوه قضائیه

 

 

 

 

شرایط شرکت در آزمون وکالت کانون وکلای دادگستری

 

 • تابعیت ایرانی.
 • مدرک کارشناسی حقوق، فقه و حقوق، فقه و مبانی حقوقی و معادل آن از دروس حوزوی و دانشگاهی با تایید مرجع صالح.
 • داوطلبانی که مدرک کارشناسی ناپیوسته حقوق داشته باشند باید دروس دوره کارشناسی را در مقطع کاردانی گذرانده باشند.
 • در زمان ثبت نام سن آن ها از چهل سال تمام در حوزه قضایی استان تهران و از پنجاه سال تمام در سایر حوزه ها بیشتر نباشد.

 

 شرایطی را برای شرکت در دو آزمون مرکز وکلا ، کارشناسان رسمی و مشاوران قوه قضاییه و کانون وکلای دادگستری بیان کردیم. این شرایط برای شرکت در مرحله تستی است و اشخاصی که فاقد یکی از شرایط بالا باشند نمی توانند در آزمون شرکت نمایند.

 

 

 

 

مشاوره و برنامه ریزی آزمون وکالت

 

 

 

مراحل دریافت پروانه وکالت در مرکز وکلا ، کارشناسان رسمی و مشاوران قوه قضاییه و کانون وکلا

 

اخذ پروانه وکالت، نخستین شرط برای انجام کار وکالت است. ابتدا باید داوطلبین واجد شرایط، در آزمون مربوطه موفق شوند که هر ساله توسط کانون‌های وکلای دادگستری برگزار می‌شود. کانون‌های وکلای دادگستری هرسال یکبار نسبت به برگزاری آزمون ورودی کارآموزی وکالت اقدام می کنند. اینکه ظرفیت پذیرش در آزمون چند نفر باشد توسط کمیسیونی که متشکل از رئیس دادگستری استان هر کانون ، رئیس شعبه‌ی اول دادگاه انقلاب و رئیس کانون وکلای مربوط است و به دعوت رئیس کانون وکلای هر کانون ، حداقل یکبار در سال تشکیل و اتخاذ تصمیم می‌نمایند ، تعیین می شود.

 

 

 

نکته بدانید و آگاه باشید: مشاوره و برنامه ریزی تخصصی آزمون های حقوقی

 

 

 

زمان انتشار آگهی آزمون کانون وکلا شهریور ماه است که در روزنامه‌ها و سایت سازمان سنجش منتشر و شرایط و نحوه‌ی ثبت نام اعلام می‌شود. داوطلبان می‌توانند با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور و واریز هزینه‌ی مربوطه بعد از دریافت کارت اعتباری ، ثبت‌نام کنند. آزمون کارآموزی وکالت هر کانون ، در مرکز استان همان کانون برگزار می‌شود. برای مثال چنانچه داوطلبی از شهر شیراز در زمان ثبت نام ، کانون مورد نظر خود را مرکز ( که شامل استان‌های تهران، سمنان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان است) تعیین کرده باشد مکلف است برای شرکت در آزمون مربوطه در تاریخ اعلامی از سوی سازمان سنجش در شهر تهران حضور یابد.

آزمون وکالت مرکز وکلا ، کارشناسان رسمی و مشاوران قوه قضاییه : آزمون مرکز امور مشاوران از طریق آزمون دو مرحله ای (کتبی و شفاهی در قالب مصاحبه) مبادرت به جذب وکلای تحت پوشش خود می کند. مرحله اول آزمون این مرکز تستی و سوالات آزمون اغلب از قوانین و محشای آن می باشد .

 

 

 

 

تلگرام

 

 

 

 

 

 

مشاوره و برنامه ریزی آزمون وکالت

 

 

 

منابعی که در آخرین مرحله ی آزمون وکالت مرکز وکلا ، کارشناسان رسمی و مشاوران قوه قضاییه از آنها سوال طرح شده عبارتند از

 

 • حقوق مدنی با قوانین خاص
 • آیین دادرسی مدنی با قوانین خاص
 • حقوق تجارت با قوانین خاص
 • حقوق جزای عمومی و اختصاصی با قوانین خاص
 • آیین دادرسی کیفری با قوانین خاص
 • حقوق ثبت با قوانین خاص
 • قانون اساسی با نظریات مشورتی شورای نگهبان
 • متون فقه تحریر الوسیله ی امام خمینی (ره)

 

این دروسی که در بالا ذکر گردید منابع آزمون وکالت مرکز وکلا ، کارشناسان رسمی و مشاوران قوه قضاییه می باشد که در مورخ 1401/02/23 به صورت فوق العاده بر گزار گردید. منابع آزمون وکالت کانون وکلای دادگستری که در مورخه ی 1401/04/30 (معوقه ی 1400) از آنها سوال طرح شده عبارتند از؛

 • حقوق مدنی با قوانین خاص 
 • آیین دادرسی مدنی با قوانین خاص
 • حقوق تجارت با قوانین خاص 
 • حقوق جزای عمومی و اختصاصی با قوانین خاص
 • آیین دادرسی کیفری با قوانین خاص 
 • اصول استنباط حقوق اسلامی و متون فقه

 

در آزمون وکالت کانون وکلای دادگستری منابع و ضرایب دروس با آزمون وکالت مرکز وکلا ، کارشناسان رسمی و مشاوران قوه قضاییه متفاوت است.وضریب هر درسی در همان زمان ثبت نام برای داوطلبین اطلاع رسانی میشود و لازم است که قبل از ثبت نام دفترچه ی ثبت نام را به دقت مطالعه نمایند.در این قسمت از مقاله به شرح مرحله ی تستی آزمون وکالت پرداختیم و منابع آن ها را با اخرین تغییرات برای داوطلبین محترم بیان نمودیم در ادامه به مراحل بعد از قبولی در مرحله کتبی می پردازیم.

 

 

 

مقاله مرتبط منابع آزمون وکالت

 

 

 

 

 

 

مشاوره و برنامه ریزی آزمون وکالت

 

 

 

کارآموزی وکالت 

 

بعد از مرحله ی کتبی آزمون وکالت داوطلبان پذیرفته شده بعد از طی مراحلی که خواهیم گفت می توانند دوران کار آموزی خودشان را شروع کرده و پروانه وکالتشان را متناسب با سطح آزمون اختبار دریافت نمایند. البته لازم به ذکر است که شما در چه مرکزی پذیرفته شده اید؟ مرکز وکلا ، کارشناسان رسمی و مشاوران قوه قضاییه یا کانون وکلای دادگستری چون مراحل اخذ پروانه وکالت در هر یک از این مراکز کار آموزی فرق خواهد داشت. مراحل پذیرش در مرکز وکلا ، کارشناسان رسمی و مشاوران قوه قضاییه بعد از کسب نمره ی قبولی در آزمون کتبی همراه با مصاحبه ی شفاهی است مصاحبه شفاهی نیز حساس بوده و فرد مستقیم با پرسش و پاسخ های شفاهی سنجیده می شود و در این مرحله ی مصاحبه سوالات عقیدتی سیاسی نیز پرسیده می شود. بعد از گذراندن مرحله شفاهی آزمون و تعیین حوزه مینماید و بعد از دریافت پروانه وکالت کار آموزی شروع به کار آموزی می کند و در طی این مدت کار آموزی حق قبول پرونده ندارد بعد از گذشت دوره ی کار آموزی میتواند به عنوان وکیل پایه دو وارد عرصه کاری وکالت و قبول پرونده ها شود.

اما مراحل پذیرش در آزمون وکالت کانون وکلای دادگستری به این شکل نبوده و فرد بعد از قبولی در مرحله ی کتبی آزمون تا شیش ماه حق وکالت ندارد بعد از دریافت پروانه کار آموزی و سپری کردن مدت کار آموزی شخص با قبولی در اختبار موفق به اخذ پروانه پایه یک وکالت میشود.یعنی در دوران کار آموزی وکیل پایه دو بوده و پرونده های مشمول صلاحیت خود را میتواند بپذیرد.

 

پرسش و پاسخ پرسش های شما ؛ پاسخ های ما


برای شرکت در آزمون آیا کارت پایان خدمت نیاز است؟

برای شرکت در آزمون وکالت کارت پایان خدمت یکی از مدارک الزامی می باشد.

آیا شخصی که ساکن استان مرکزی است می تواند حوزه کارآموزی خود را بر استان دیگری در زمان ثبت نام انتخاب نماید؟

بله، فقط باید روز برگزاری آزمون در حوزه انتخابی و مندرج در کارت ورود به جلسه حضور داشته باشد.

آیا شرط سنی برای شرکت در آزمون هم برای آقایان و هم خانم ها می باشد؟

بله، شرط سنی مندرج برای همه شرکت کنندگان می باشد.

آیا اتباع خارجه می توانند در آزمون وکالت شرکت نمایند؟

خیر، تابعیت ایرانی یکی از شروط مندرج برای داوطلبین است و نداشتن این شرط از موانع شرکت در آزمون وکالت می باشد.

محمدرضا گفت:
سلام وقتتون بخیر واقعا سایت خوبی دارین ممنون
  سودار اندیشان ستاره گفت:
  در خدمتتون هستیم

مطالب اخیر

موضوعات

مشاوره سریع تلفنی

چت مشاوره

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید