منابع آزمون قضاوت چیست؟

قضاوت

 

 

آزمون قضاوت ( تصدی منصب قضا )


 

آزمون قضاوت از جمله آزمون های بسیار خاص و پر چالش در بین آزمون های استخدامی کشور محسوب می شود. مبهم بودن برخی از مراحل در کنار طولانی بودن آن ، باعث شده تا مراحل آزمون قضاوت به هفت خان رستم تعبیر شود. در هر کدام از مراحل آزمون قضاوت ، باید آمادگی متناسب با آن آزمون را داشته باشیم. تمام مراحل آزمون قضاوت از مرحله تستی تا زمان اختبار و استخدام ممکن است بیش از دو سال طول بکشد و همین طولانی شدن مراحل باعث انصراف و به اصطلاح ریزش برخی از متقاضیان گردد.

آزمون قضاوت برای تصدی منصب قضا در دو شکل عمومی و اختصاصی برگزار می گردد. در آزمون عمومی ، تمام فارغ التحصیلان رشتع حقوق می توانند شرکت کنند اما در جذب اختصاصی ، فقط برخی از دانش آموختگان دانشگاه های خاص می توانند شرکت کنند. علاوه بر این ، در جذب اختصاصی ، مرحله تستی و تشریحی وجود ندارد و مصاحبه علمی و روانشناسی در یک زمان انجام می شود.

در انتهای این مقاله شما خواهید دانست که منابع آزمون قضاوت چیست و چگونه باید مطالعه کنید تا در مراحل مختلف قبول شوید.

 

 

وکلا برای مشاوره درباره منابع آزمون قضاوت ، با مشاورین سودا اندیشان ستاره در ارتباط باشید.

 

 

مراحل آزمون قضاوت جذب عمومی


 

  • آزمون قضاوت جذب عمومی با مرحله تستی آغاز می شود. در این مرحله سوالاتی از حقوق اساسی و استعداد شغلی و حقوق تجارت ، حقوق مدنی ، حقوق جزای عمومی و اختصاصی ، آیین دادرسی مدنی ، آیین دادرسی کیفری مطرح می شود. شرکت کنندگان با پاسخ به میانگین 50 درصد سوالات ، به مرحله تشریحی راه پیدا می کنند. منابع مطالعاتی مرحله تستی آزمون قضاوت سطحی می باشد و بنا به گفته تجربه کنندگان این مرحله ، با مطالعه در سطح متوسط می توان امیدوار به گذر از این مرحله بود. کتاب های قانون مدنی در نظم حقوق کنونی استاد کاتوزیان ، قانون آیین دادرسی مدنی ، کتب استاد احمد غفوری در زمینه کیفری و استاد سید محمدی در زمینه فقه ، برای این مرحله توصیه می گردد.
  • در این مرحله آنها باید پاسخگوی سوالاتی از حقوق مدنی ، حقوق جزا ، آیین دادرسی مدنی ، آیین دادرسی کیفری و حقوق تجارت باشند. سوالات این مرحله به صورت تلفیقی طرح می گردد ؛ مثلاً یک سوال در بطن خود هم مربوط به حقوق مدنی هست و هم مربوط به آیین دادرسی مدنی و هم تجارت!!! معمولاً 4 سوال طرح می شود و قبول شدگان تستی باید در زمان 3 ساعت به چهار پرسش تشریحی به طور کامل پاسخ دهند. در مرحله تشریحی آزمون قضاوت ، برگزارکنندگان آزمون دو کتابچه شامل قوانین کیفری و حقوقی هم به شرکت کنندگان می دهند تا به اصطلاح ، پاسخ سوالات را کتاب باز بدهند اما با این حال ، تجربه کنندگان مرحله تشریحی آزمون قضاوت اذعان می کنند که هم زمان کم می آورند و هم سوالات بسیار فرسایشی و سخت است. باید مطالعات پایه ای خوبی در دانشگاه داشته باشند و کتب متفرقه حقوقی خوبی مطالعه کرده باشند. کتب دکتر میرمحمد صادقی - استاد کاتوزیان - دکتر امامی - دکتر شهیدی - دکتر ساولانی می توانند گره گشای این مرحله باشند.

 

 

 

مشاوره آزمون قضاوت مشاوره و برنامه ریزی آزمون قضاوت

 

 

 

  • بعد از  گذر از مرحله تشریحی آزمون قضاوت ، نوبت به یکی از پراسترس ترین و سخت ترین مراحل ( به گفته شرکت کنندگان ) می رسد ؛ مرحله مصاحبه علمی!!! از مسئولان گزینش ، شخصی تماس می گیرد و روز و ساعت و مکان مصاحبه علمی را اعلام می کند. بعد از مرحله تشریحی حدود 2 ماه وقت خواهید داشت تا کتاب های حقوقی را زیر و رو کنید و خود را آماده پاسخ به پرسش های حضوری دو پرسشگر حقوقی و کیفری کنید. طبقه سوم ساختمان روبرویی دانشگاه امیرکبیر در جوار پل حافظ و دو اتاق مرموز با دو پرسشگر قهار ، آماده شما هستند تا پرسش هایی بعضاً ساده و بعضاً بسیار سخت را پاسخگو باشید. در این مرحله باید از قبل مطالعات عمیقی داشته باشید و درک بالایی از حقوق داشته باشید تا بتوانید هم بر استرس و اضطراب غلبه کنید و هم بتوانید خیلی مسلط به سوالات پرسشگر پاسخ دهید.
  • اگر مصاحبه علمی را با سلامت گذراندید و کلمه قبول را در جلوی اسم خود در سایت قوه قضائیه مشاهده کردید ، باید منتظر پیامکی باشید که روز آزمون تستی روانشناسی و ساعت آن را اعلام می کند. آزمون تستی در دو شهر تهران و قم برگزار می شود و شما باید پاسخگوی سوالاتی در حوزه روانشناختی باشید که بعضاً عجیب هستند. در اقدام بعدی شما به روانشناس حضوری دعوت می شوید تا مورد ارزیابی قرار بگیرید ؛ ارزیابی در مورد جنبه شخصیتی و خانوادگی و اجتماعی. بعد از پایان جلسه با روانشناس ، در همان سالن نتیجه روانشناسی به شما اعلام می شود و اگر پذیرفته شده باشید ، به مرحله تحقیقات محلی می روید. در این مرحله بهتر است تا از قبل روی استرس و اضطراب خود کار کنید و بهترین روش تمرین جلوی ایینه می باشد. همچنین بهتر است با یکی از تجربه کنندگان آزمون در ارتباط باشید تا حال و هوای آزمون شفاهی روانشناسی را برای شما ترسیم کند.

 

 

 

مشاوره آژمون حقوقی بدانید و آگاه باشید: مشاوره و برنامه ریزی تخصصی آزمون های حقوقی

 

 

 

منابع آزمون قضاوت چیست؟

 

 

  • در این مرحله ، شخصی از سوی گزینش قوه قضائیه به محل زندگی شما مراجعه خواهد کرد و از اهالی محل درباره شما سوال خواهد پرسید. همچنین با اشخاصی که شماره تماس آنها قبلاً از شما گرفته شده است تماس گرفته خواهد شد و از آنها درباره شما سوال پرسیده خواهد شد. طبق گفته شرکت کنندگان و تجربه کنندگان این مرحله ، عمده سوالات و ارزیابی ها حول محور پوشش متقاضی و خانواده و نماز خواندن وی می چرخد.
  • اکنون نوبت به مرحله عقیدتی سیاسی می رسد تا تفتیش عقاید شوید. در این مرحله از آزمون قضاوت ، شخصی از شما پرسش های دینی می پرسد و به احتمال زیاد بخواهد که قرآن بخوانید. درباره موسیقی و فیلم و آموزه های دینی ازقبیل نماز و روزه و تیمم پرسش خواهد شد. کشیدن سیگار و قلیان و اعتقادات درباره ولی فقیه و جمهوری اسلامی از دیگر مسائلی است که تجربه کنندگان آزمون قضاوت ، مطرح کرده اند. خواندن مفاتیح الجنان و تمرین روخوانی قرآن و حفظ کردن چند مورد از ادعیه از جمله آیت الکرسی و دعای ندبه و کمیل و زیارت عاشورا و همچنین مرور ارکان وضو و تیمم و غسل توصیه می گردد.

 

 

مشاوره آزمون وکالت مشاوره و برنامه ریزی آزمون وکالت

 

 

  • حالا که تمام مراحل را سپری کردید ، مورد ارزیابی کلی قوه قضائیه قرار خواهید گرفت تا پرونده شما هم از لحاظ علمی و هم از لحاظ اداره گزینش مورد بررسی قرار بگیرد و اگر موفق باشید به اختبار دعوت خواهید شد. پیشنهاد می شود تا با توان علمی کامل در این مرحله ظاهر شوید چون امکان دارد مجدداً پرسش های علمی از شما بشود. در اختبار چند نفر از شما سوالاتی می پرسند و پرونده شما را مورد ارزیابی قرار می دهند و در صورت قبولی ، مدارک شما برای استخدام خواسته خواهد شد.

 

مطالب اخیر

موضوعات

مشاوره سریع تلفنی

چت مشاوره

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید