ثبت نام آزمون سردفتری اسناد رسمی 1401

ثبت نام آزمون سردفتری اسناد رسمی 1401

 

 

 

آزمون سردفتری اسناد رسمی


 

آزمون سردفتری اسناد رسمی نیز مانند آزمون وکالت و قضاوت دارای طرفداران متعدد و بسیار می باشد. با افزایش تعداد داوطلبین در رشته حقوق باعث شده تا قبولی در این آزمون نیز سخت تر باشد. همانطور که شرکت در آزمون وکالت و قضاوت برای فارغ التحصیلان رشته حقوق دارای شرایطی است ، شرکت در آزمون سردفتری نیز دارای شرایطی می باشد که داوطلبین باید هنگام ثبت نام در آزمون سردفتری داشته باشند. هر داوطلبی که فاقد یکی از شرایط ثبت نام باشد نمی تواند در آزمون سردفتری شرکت نماید. این موضوع به این معنی است که آزمون سردفتری به مانند آزمون وکالت و قضاوت برای شرکت کنندگان آن مطلق نیست و شرایط را باید هنگام شرکت در آزمون داشته باشند.

سر دفتری نیز یکی از مشاغل خوب و پردرآمد می باشد و افرادی که طرفدار این منصب هستند با برنامه ریزی و هدف گذاری تمام تلاششان را بکار می گیرند تا بعد از دریافت مدرک دانشگاهی در رشته های واجد شرایط ، بتوانند این منصب را برای آینده خود برگزیده و متناسب با جایگاهشان به درآمدی دست پیدا کنند. در این مقاله می خواهیم به نحوه ثبت نام آزمون سردفتری اسناد رسمی 1401  و هم منابع آزمون سردفتری و هم زمان ثبت نام این آزمون را بیان کنیم.

 

 

 

مشاورین مشاوره ثبت نام آزمون سردفتری اسناد رسمی 1401 با مشاورین و متخصصین سودا اندیشان ستاره

 

 

 

دفاتر اسناد رسمی یکی از نهادهای وابسته به قوه قضائیه می باشند. وظیفه دفاتر اسناد رسمی ثبت و تنظیم اسناد رسمی می باشد. این نهاد از لحاظ مالی وابسته قوه قضائیه نمی باشد و فقط تحت نظارت قوه قضائیه است و شرکت در آزمون تنها شیوه برای سردفتر شدن نیست ، بلکه مطابق ماده 69 قانون دفاتر اسناد رسمی ؛ سردفتر شاغل که بازنشسته می‌شود می‌تواند شخص واجد صلاحیت طبق مقررات این قانون را برای تصدی دفترخانه به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور معرفی کند. قدرت لازم برای معرفی در مورد بازنشستگی الزامی دو ماه قبل از تاریخ بازشستگی است و در غیر این مورد باید معرفی مذکور ضمن تقاضانامه بازنشستگی به عمل آید. ورثه سردفتر متوفی که حین‌الفوت شاغل بوده است تا شش ماه از تاریخ فوت سردفتر می‌تواند مجتمعاً به ترتیب شخص واجد صلاحیت را معرفی کنند. در صورتیکه سردفتر یا وراث او در مهلت‌های مذکور شخص واجد صلاحیت معرفی نکنند سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می‌توانند تصدی دفترخانه را با رعایت مقررات این قانون به شخص واجد شرایط دیگری واگذار نماید.

در ماده فوق به این موضوع اشاره شده که سردفتری که می خواهد بازنشست شود می تواند شخصی را به عنوان جایگزین خود به اداره ثبت اسناد معرفی نماید. این روش نیز یکی دیگر از روش های انتخاب سر دفتر می باشد.

 

 

نکتهنکته سایت ثبت نام آزمون سردفتری اسناد رسمی 1401

 

 

شرایط ثبت نام در آزمون سردفتری اسناد رسمی 1401


 

 

۱ - تابعیت جمهوری اسلامی ایران.
۲ -اعتقاد و التزام به احکام شرعی و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران .
۳-داشتن کارت پایان خدمت نظام وظیفه عمومی یا معافیت دائم از خدمت سربازی در زمان برگزاری آزمون (برای آقایان).
۴ -نداشتن سابقه محکومیت و سوء پیشینه که موجب محرومیت از حقوق اجتماعی باشد.
۵ -نداشتن محکومیت انفصال دائم از خدمات دولتی یا قضائی یا وکالت دادگستری یا محکومیت انفصال موقت از خدمات مذکور در مدت انفصال یا تعلیق به موجب احکام قطعی مراجع قضایی و انتظامی.
۶ -متقاضیان در زمان انتصاب به سردفتری اسناد رسمی باید به تشخیص پزشکی قانونی از سلامتی، تندرستی و توانائیهای جسمی متناسب و لازم برای انجام امور سردفتری برخوردار بوده و به هیچ یک از انواع مواد مخدر و روان گردان اعتیاد نداشته باشند.
۷ -مطابق ماده ۱۵ قانون دفاتر اسناد رسمی متقاضیان نباید در زمان صدور ابلاغ سردفتری به شغل قضاوت، وکالت دادگستری ، عضویت در موسسات دولتی و وابسته به دولت و شهرداری ها ، عضویت در هیات مدیره و مدیریت عامل شرکت های تجاری و بانک ها یا موسسات بیمه و همچنین عضویت در هیات علمی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی اشتغال داشته باشند.
۸ -مطابق ماده ۹ قانون دفاتر اسناد رسمی حدنصاب سنی متقاضیان باید حداقل ۲۴ سال ( متولدین 1377/09/25 ) حداکثر 50 سال (متولدین 1351/09/25 ) باشند. ایثارگران مشمول بند چ ماده ۸۸ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران از محدودیت سنی مذکور معاف می باشند.

 

 

 

مشاوره آزمون قضاوت  مشاوره و برنامه ریزی آزمون قضاوت

 

 

 

به موجب ماده 6 قانون دفاتر اسناد رسمی  اشخاص زیر را می توان به سردفتری دفترخانه اسناد رسمی ، تعیین نمود:

داشتن مدرك کارشناسی کلیه رشته ها با سه سال تمام سابقه دفتریاري. (بند 3 ماده 6)

دفتریاران اول با مدرك تحصیلی دیپلم کامل متوسطه بشرط داشتن هفت سال سابقه دفتریاری اول. (بند 3 ماده 6)

همچنین ، داشتن مدرك تحصیلی حوزوی حداقل سطح دو و بالاتر با تایید شوراي عالی حوزه های علمیه (برای طلاب شیعه) و یا دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران و شوراي عالی برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت (برای اهل تسنن).

کسانی که از مراجع مسلم دارای گواهی اجتهاد هستند، طبق آیین نامه ای باید صحت صدور آن به تایید رئیس قوه قضاییه برسد وگرنه ثبت نام آزمون سردفتری آنها ناقص خواهد بود.

 

 

ثبت نام آزمون سردفتری اسناد رسمی 1401

 

 

زمان ثبت نام و برگزاری آزمون سردفتری اسناد رسمی 1401


 

برای ثبت نام دفتر اسناد رسمی یک زمان مشخص برای وجود ندارد و این زمان برای داوطلبین از طریق سازمان سنجش اطلاع رسانی می شود. ثبت نام دفتر اسناد رسمی مانند آزمون وکالت و آزمون قضاوت هرساله برگزار نمی گردد. این امر به دلیل وجود تعداد زیاد دفاتر اسناد رسمی است که باعث شده این آزمون هرساله برگزار نشود و حدودا هر چهار سال یکبار برگزار می گردد. آخرین باری که آزمون سردفتری برگزار شد در سال 1397 بود. زمان ثبت نام آزمون سردفتری اسناد رسمی 1401 طبق اطلاعیه سازمان ثبت اسناد کشور از تاریخ 9 آبان لغایت 15 همین ماه به سایت سنجش مراجعه نموده و ثبت نام خود را انجام دهند.زمان برگزاری این آزمون 1401/09/25 می باشد که افراد ثبت نام شده در زمان مقرر می توانند بعد از دریافت کارت ورود به جلسه در آزمون شرکت نمایند.

در سال 1397 حدود 75 هزار نفر ثبت نام دفتر اسناد رسمی را انجام داده بودند و این رقم برای ثبت نام دفتر اسناد رسمی 1401 احتمالاً در محدوده 80 هزار نفر باشد.

 

 

 

مشاوره وکالت مشاوره و برنامه ریزی آزمون وکالت

 

 

 

منابع آزمون سردفتری اسناد رسمی 1401


 

برای آزمون های وکالت ( مرکز مشاوران و کارشناسان رسمی قوه قضائیه ) و ( کانون وکلای دادگستری ) و آزمون قضاوت منابعی وجود دارد و آزمون سردفتری با این آزمون ها در منابع تفاوت اساسی دارد که منابع آین آزمون حیاتی را برای متقاضیان در ذیل بر می شماریم:

۱ـ ادبیات فارسی (با ضریب ۲)
۲ـ عربی (با ضریب ۱)
۳ـ احکام شرعی (با ضریب ۲)
۴ـ اطلاعات عمومی (با ضریب ۱)
۵ـ حقوق ثبت (شامل آیین نامه ها، قانون حدنگار و کاداستر و مجموعه بخشنامه های ثبتی) (با ضریب ۳)
۶ـ حقوق مدنی (به جز مباحث نکاح و طلاق) (با ضریب ۳)
۷ـ حقوق جزا (جزای عمومی و اختصاصی) (با ضریب ۲)
۸ـ حقوق تجارت (با ضریب ۲)
۹ـ قانون دفاتر اسناد رسمی و آیین نامه مربوط (با ضریب ۳)

نکته:لازم به توضیح  است براساس مفاد ماده ۳ قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار، داوطلبانی که حداقل هفتاد درصد (%۷۰) امتیاز میانگین نمرات یک درصد (۱%) حائزان بالاترین امتیاز را کسب کنند به عنوان پذیرفته شده ، جهت طی مراحل مقتضی به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور معرفی می شوند. بعد از قبولی در مرحله کتبی ، دو مرحله گزینش و اختبار را نیز پیش رو دارند و آزمون سردفتری اسناد رسمی به صورت سه مرحله ای است و افراد بعد از قبولی و گذراندن اختبار به عنوان سردفتر منصوب می شوند. آزمون مرحله اختبار به صورت شفاهی است و سوالات به صورت شفاهی پرسیده می شود.

 

 

مشاوره تخصصی مشاوره و برنامه ریزی تخصصی آزمون های حقوقی

 

 

 

 

دفترخانه اسناد رسمی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

 

 

مدارک لازم جهت ثبت نام آزمون سردفتری


 

برای هر آزمون یک سری مدارک نیاز است تا بتوان ثبت نام آزمون سردفتری اسناد رسمی را انجام داد. قوه قضائیه نیز مدارک لازم جهت ثبت نام آزمون سردفتری را به شرح زیر اعللام نموده است:

۱- تکمیل تقاضانامه اینترنتی

۲- پرداخت هزینه ثبت نام آزمون به مبلغ ۲.۰۰۰.۰۰۰ ریال (معادل دویست هزار تومان) بصورت الکترونیکی از طریق درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور

۳- فایل عکس اسکن شده: متقاضی میبایست یک قطعه عکس پرسنلی خود را با مشخصات زیر اسکن نموده و فایل آن را برای ثبتنام اینترنتی آماده نماید.

 •   ۱-۳- عکس ۴ × ۳ که در سال جاری گرفته شده باشد (عکس تمام رخ)
 •   ۲-۳- عکس اسکن شده فقط باید با فرمت JPG باشد.
 •   ۳-۳- اندازه عکس اسکن شده باید حداکثر ۴۰۰×۳۰۰ پیکسل و حداقل ۳۰۰ × ۲۰۰ باشد.
 •   ۴-۳-تصویر متقاضی باید واضح، مشخص و فاقد اثر مهر، منگنه و هرگونه لکه باشد.
 •   ۵-۳- حجم فایل ذخیره شده عکس نباید از ۷۰ کیلو بایت بیشتر باشد.
 •   ۶-۳- حاشیه های زاید عکس اسکن شده باید حذف شده باشد.
 •   ۷-۳- تا حد امکان عکس، رنگی و دارای زمینه سفید باشد.

عکس خواهران باید با حجاب و صورت کامل آنان مشخص باشد.

 

 

نحوه ثبت نام دفتر اسناد رسمی 1401


 

 برای ثبت نام آزمون سر دفتری داوطلبان با شرایط باید به سایت سازمان سنجش مراجعه نمایند.ثبت نام نیاز به مراجعه ی حضوری نیست و فقط باید به این آدرس Snjesh.org مراجعه نمایند.داوطلبان آزمون سردفتری بعد از آماده کردن مدارک لازم جهت ثبت نام با انجام مراحل زیر میتوانند اقدام به ثبت نام کنند؛

 • ورود به سایت سازمان سنجش به آدرس Sanjesh.org .
 • بعد از ورود به سایت ، اطلاعیه ثبت نام آزمون سردفتری 1401 را داوطلبین به دقت مطالعه نمایند.
 • خریدن کارت اعتباری برای ثبت نام دفتر اسناد رسمی 1401
 • انجام فرایند ثبت نام آزمون سردفتری اسناد رسمی
 • تکمیل اطلاعات مندرج در فرم ثبت نامی
 • بارگزاری مدارک
 • دریافت کد رهگیری بعد از تکمیل و موفقیت آمیز بودن ثبت نام دفتر اسناد رسمی

الف: داوطلبان آزمون سردفتری اسناد رسمی بعد از وارد شدن به آدرس sanjesh.org بر روی گزینه ثبت نام آزمون انتخاب سردفتر اسناد رسمی _سازمان ثبت اسناد و املاک کشور سال 1401 کلیک نمایند.

ب: بعد ازاینکه وارد سایت شدید اطلاعیه موجود در صفحه ثبت نام را به دقت مطالعه نمایید تا در روند ثبت نام مشکلی برایتان رخ ندهد و بعد از مطالعه آن روی گزینه تایید و ادامه کلیک نمایند.

پ: قبل از انجام ثبت نام باید اقدام به خرید کارت اعتباری نمایید و بعد از خریدن این کارت میتوانید روی گزینه ی تایید و ادامه کلیک نمایید.اطلاعات و کد رهگیری خرید کارت اعتباری به شماره همراه وارد شده ارسال میگردد. خرید کارت اعتباری از طریق داخل سایت انجام میشود و بعد از پرداختن هزینه از طریق درگاه پرداخت موجود در سایت اطلاعات کارت برای شما ارسال میگردد که در روند ثبت نام نیاز میباشد.

ت: بعد از خرید کارت اعتباری روی گزینه ی تایید و ادامه کلیک نموده و وارد صفحه ی ثبت نام آزمون انتخاب سر دفتر اسناد رسمی_سازمان ثبت اسناد و املاک کشور سال 1401 شوند.

ث: در ادامه ی ثبت نام باید سریال ثبت نام و کد امنیتی متقاضی را وارد نموده و بعد عکس پرسنلی خود را بارگزاری نمایند.بعد از بارگزاری عکس پرسنلی اقدام به پر کردن اطلاعات فردی مینمایند.در اخر فرایند ثبت نام آزمون انتخاب سردفتر اسناد رسمی کد رهگیری ثبت نام خود را یادداشت یا دریافت نمایند.

اگر داوطلبین میخواهند برای قبولی در آزمون سردفتری شانس بیشتری داشته باشند باید منابع مطالعاتی معتبر را استفاده نموده و دارای برنامه مطالعاتی منظم باشند.

 

 

پرسش و پاسخ پرسشهای شما ؛ پاسخهای ما


 

پرسش آیا آزمون انتخاب سردفتر اسناد رسمی هرساله برگزار میشود؟

اخرین مرحله برگزاری این آزمون سال 1397 بود و با وجود تعداد زیاد دفاتر اسناد رسمی بعید به نظر میرسد هر ساله برگزار گردد هرچند با تصویب قانون تسهیل شرایط به گونه دیگری است و هر سال باید ثبت نام دفتر اسناد رسمی برگزار گردد.

پرسش آیا وکلا میتوانند ثبت نام دفتر اسناد رسمی 1401 را انجام دهند؟

خیر، برای شرکت در آزمون سردفتری اسناد رسمی شرایطی وجود دارد و یکی از این شرایط مبین این است که شخص وکیل نمی تواند در آزمون سردفتری شرکت نماید.

پرسش آیا منابع آزمون سر دفتری با منابع آزمون وکالت یکی میباشد؟

خیر، منابع آزمون سردفتری با آزمون وکالت باهم متفاوت است برای شناخت منابع پیشنهاد میکنیم مقاله را مطالعه نمایید.

مطالب اخیر

موضوعات

مشاوره سریع تلفنی

چت مشاوره

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید